Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 13 sierpnia 2009 r. (I SA/Gd 374/09[/b]).
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chciał wiedzieć, czy prawidłowo ustalił wartość początkową wprowadzonej do ewidencji środków trwałych nieruchomości. Był to budynek nabyty w wyniku podziału majątku pozostałego po likwidacji spółki jawnej, której był wspólnikiem. Przedsiębiorca określił jego wartość początkową na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę. Argumentował, że przekazanie na potrzeby działalności gospodarczej rzeczy dotychczas używanej do celów osobistych traktuje się w świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BDE9D698BC649CB9A775C6A0256777E?id=80474]ustawy o PIT[/link] jako nabycie „w inny nieodpłatny sposób”, o którym mówi art. 22g ust. 1 pkt 3. Wartością początkową takiego środka trwałego jest wartość rynkowa z dnia nabycia.
[srodtytul]Czy trzeba kontynuować[/srodtytul]
Podatnik uważa, że nie musi kontynuować amortyzacji majątku, który wcześniej był wykorzystywany w spółce jawnej. Jako osoba prowadząca działalność indywidualną może rozliczać nieruchomość od początku, a jego wcześniejsza amortyzacja w spółce nie ma znaczenia.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym poglądem. Jej zdaniem podatnik, który najpierw amortyzował środek trwały w spółce jawnej a później wykorzystuje go prowadząc działalność gospodarczą w innej formie (samodzielnie), powinien kontynuować amortyzację z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów. Tak wynika z art. 22g ust. 13 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że przy zmianie formy prawnej wartość początkową środka trwałego ustala się w wysokości określonej w ewidencji podmiotu o zmienionej formie prawnej. Tym samym przedsiębiorca nie może ustalić wartości początkowej na podstawie wyceny.