Wspólnik występujący ze spółki cywilnej nie uzyska przychodu

Gdy wypłacana kwota odpowiada przyrostowi wartości majątku spółki z już raz opodatkowanego dochodu u wspólników, występujący wspólnik nie uzyskuje przysporzenia

Aktualizacja: 11.09.2009 07:45 Publikacja: 11.09.2009 06:40

Wspólnik występujący ze spółki cywilnej nie uzyska przychodu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 14 lipca 2009 r. (I SA/Bd 257/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik złożył wniosek o interpretację. Chodziło o opodatkowanie należności przysługujących wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej.

Podatnik od 1996 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Do spółki wniósł wkład w postaci gotówki i zgodnie z postanowieniami umowy jego udział w zyskach i stratach firmy został określony proporcjonalnie do wniesionego wkładu i wynosił 50 proc. W latach następnych udział ten ulegał zmianie i wynosił: 34 proc., później 60 proc., a od 1 maja 2005 r. ponownie 50 proc. W sierpniu 2008 r. podatnik wystąpił ze spółki.

Na dzień wystąpienia wspólnicy ustalili wartość majątku spółki, na który składały się: środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym spółki, należności pomniejszone o zobowiązania spółki, towary służące do dalszej sprzedaży, wyposażenie spółki, środki trwałe spółki.

Spółka cywilna od jej powstania do momentu wystąpienia skarżącego generowała dochody, które podlegały opodatkowaniu oddzielnie u każdego wspólnika.

Zdaniem podatnika spółka niesłusznie naliczyła i odprowadziła podatek dochodowy w związku z kwotą wypłaconą na dzień jego wystąpienia ze spółki. Innego zdania były jednak organy podatkowe. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że wspólnik występujący ze spółki zachowuje prawo do części majątku spółki w postaci udziałów w majątku powstałym z wkładów oraz z udziału w zysku. Udział wspólnika występującego ze spółki w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przedmiotem regulacji tego przepisu jest zagadnienie opodatkowania dochodu osiągniętego przez osoby fizyczne w ramach współwłasności źródła przychodów albo wspólnego posiadania lub użytkowania źródła przychodów.

Dochód ze wspólnego źródła przychodów należy ustalać stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy. Tym samym, [b]gdy wypłacana kwota stanowiąca część wartości majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników w stosunku, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki, odpowiada przyrostowi wartości majątku spółki powstałego z już raz opodatkowanego dochodu pozostawionego przez wspólników w spółce, to występujący wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji nie uzyskuje przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Doszłoby bowiem do ponownego opodatkowania tych samych kwot.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr