Z faktury od niezarejestrowanego podatnika odliczymy VAT

Jeśli dostawa miała faktycznie miejsce, to podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktury, na której wskazany sprzedawca nie był faktycznym dostawcą towaru

Aktualizacja: 13.10.2009 07:50 Publikacja: 13.10.2009 06:20

Z faktury od niezarejestrowanego podatnika odliczymy VAT

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Nabywca nie wie bowiem, że uczestniczy w transakcji wykorzystywanej do popełnienia oszustwa w VAT.

Wynika tak z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 2 kwietnia 2009 r. (I SA/„Rz” 15/09)[/b].

Sprawa dotyczyła spółki, która poprzez ogłoszenia prasowe poszukiwała dostawców. W ten sposób zgłosił się jeden z dostawców, oferując sprzedaż oleju napędowego. Przed zawarciem ustnej umowy spółka nie sprawdziła, czy dostawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Paliwo zostało dostarczone. Po wystawieniu faktury spółka odliczyła VAT. I od tego momentu zaczęły się problemy. Okazało się bowiem, że wystawca faktury nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Organy podatkowe odmówiły więc prawa do odliczenia VAT z tej faktury. Sprawa trafiła do WSA.

Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził, że decyzja organów podatkowych narusza zasadę neutralności. VAT, będący podatkiem od wartości dodanej, jest daniną, której zasadniczą cechą konstrukcyjną jest zawarte w art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E86751D5AA70559D26081790E2BCB59?id=172827]ustawy z 2004 r.[/link] fundamentalne prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Neutralność podatku wyraża się m.in. dążeniem do poszukiwania, wdrażania i ochrony rozwiązań legislacyjnych zapewniających stan prawny, w którym wartość podatku zapłaconego przez podatnika w cenie zakupywanych przez niego towarów i usług wykorzystywanych do celów działalności opodatkowanej nie będzie stanowić dla podatnika ostatecznego kosztu, a podatnik musi mieć zapewnioną możliwość odzyskania podatku naliczonego. Wszelkie korzystne dla podatnika konsekwencje wynikające z koncepcji neutralności są traktowane w doktrynie wspólnego systemu VAT jako fundamentalne prawo podatnika, nie zaś jako jego przywilej.

Takie rozumienie zasady neutralności potwierdza orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z nim [b]prawo do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie nie może być ograniczone ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego.[/b]

Sąd stwierdził, że zaskarżone rozstrzygnięcie narusza zasadę neutralności. Z prawidłowych ustaleń dokonanych w postępowaniu administracyjnym wynika, że zakup oleju napędowego przez spółkę faktycznie wystąpił. Natomiast wskazany w fakturze sprzedawca nie był stroną tej transakcji. Spółka uiściła należną cenę. Jej działania nie nosiły cech oszukańczych.

[ramka][b]Zasada neutralności [/b]

[b]Neutralność VAT dla podatnika jest tak znacząca, że przepisy krajowe nie mogą wymagać spełnienia przez niego dodatkowych warunków w celu uzyskania zwrotu podatku.[/b] Prawo do rozliczenia podatku należnego przez podatnika nie jest uzależnione od tego, czy podatek VAT należny od wcześniejszych lub późniejszych transakcji sprzedaży dotyczącej danych towarów został wpłacony do budżetu państwa ([b]wyrok ETS z 6 lipca 2006 r., C 439/04 Axel Kittel przeciwko Belgii[/b]). [/ramka]

Nabywca nie wie bowiem, że uczestniczy w transakcji wykorzystywanej do popełnienia oszustwa w VAT.

Wynika tak z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 2 kwietnia 2009 r. (I SA/„Rz” 15/09)[/b].

Pozostało 93% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego
Praca, Emerytury i renty
Dodatkowe wolne dla rodziców wcześniaków. Sejm zdecydował