Nabywca nie wie bowiem, że uczestniczy w transakcji wykorzystywanej do popełnienia oszustwa w VAT.
Wynika tak z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 2 kwietnia 2009 r. (I SA/„Rz” 15/09)[/b].
Sprawa dotyczyła spółki, która poprzez ogłoszenia prasowe poszukiwała dostawców. W ten sposób zgłosił się jeden z dostawców, oferując sprzedaż oleju napędowego. Przed zawarciem ustnej umowy spółka nie sprawdziła, czy dostawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Paliwo zostało dostarczone. Po wystawieniu faktury spółka odliczyła VAT. I od tego momentu zaczęły się problemy. Okazało się bowiem, że wystawca faktury nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Organy podatkowe odmówiły więc prawa do odliczenia VAT z tej faktury. Sprawa trafiła do WSA.
Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził, że decyzja organów podatkowych narusza zasadę neutralności. VAT, będący podatkiem od wartości dodanej, jest daniną, której zasadniczą cechą konstrukcyjną jest zawarte w art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E86751D5AA70559D26081790E2BCB59?id=172827]ustawy z 2004 r.[/link] fundamentalne prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.