Rada nie upoważni kierownika do wydawania decyzji

Ustawodawca wyraźnie wskazuje w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, do jakich czynności właściwy organ może upoważnić kierownika ośrodka pomocy społecznej oraz w jakiej powinien zrobić to formie

Publikacja: 30.12.2009 05:30

Rada nie upoważni kierownika do wydawania decyzji

Foto: Fotorzepa

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 11 grudnia 2009 r. (IV SA/Gl 405/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Rada gminy uchwałą przekazała do ośrodka pomocy społecznej prowadzenie spraw wynikających z ustawy o pomocy uprawnionym do alimentów oraz upoważniła kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej do załatwienia indywidualnych spraw, w tym do prowadzenia postępowań wobec dłużników alimentacyjnych oraz do wydawania decyzji w tych sprawach.

Wojewoda wniósł o stwierdzenie nieważności tej uchwały jako niezgodnej z art. 39 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2A710A1D3C90637198DB9600FFD2E952?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] w związku z przepisami rozdziału 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz wniósł o wstrzymanie wykonania uchwały. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skargę trzeba uwzględnić. Jego zdaniem wojewoda zasadnie twierdzi, że art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym jest przepisem o charakterze generalnym, dającym radzie gminy możliwość zmiany właściwości rzeczowej organu uprawnionego do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.

Upoważnienie kierownika gminnej jednostki organizacyjnej do wydawania decyzji administracyjnych udzielone na podstawie przywołanego przepisu jest aktem prawa miejscowego. Z treści art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że „do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1”.

Jednak załatwienie sprawy indywidualnej w postępowaniu administracyjnym może nastąpić w formie aktu administracyjnego lub przez zatwierdzenie ugody postanowieniem, czyli aktem administracyjnym. W doktrynie przyjęto, że określenie „indywidualna sprawa z zakresu administracji publicznej” jest synonimem określenia „sprawa indywidualna rozstrzygana w drodze decyzji administracyjnej”.

Skoro tak, to uprawnionym jest twierdzenie, że art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym nie należy traktować jako samodzielnej podstawy, która zezwala na przekazanie każdej formy działalności administracji publicznej na rzecz innego podmiotu.

[wyimek]Normy kompetencyjne trzeba interpretować w sposób ścisły[/wyimek]

Czynności wymienione w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie prowadzą do „załatwienia indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej”, lecz służą do osiągnięcia określonego skutku, tj. przymuszeniem dłużnika do wypełnienia obowiązków alimentacyjnych wobec osoby uprawnionej.

Są to czynności o charakterze materialno-technicznym, a zatem [b]nie jest dopuszczalne podjęcie na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym uchwały upoważniającej kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia tych spraw.[/b]

[b]Ponieważ ustawa precyzuje organ właściwy, jak i zakres spraw, które mogą być przekazane kierownikowi ośrodka pomocy społecznej, rada gminy nie może tego zakresu spraw rozszerzać.[/b]

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 11 grudnia 2009 r. (IV SA/Gl 405/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr