Koszty takie jak przychody

Wspólnicy spółki partnerskiej mogą przyjąć odmienne zasady rozliczania zysków i strat z działalności. Dla celów podatkowych powinny być jednak takie same

Aktualizacja: 04.02.2010 03:46 Publikacja: 04.02.2010 02:00

Koszty takie jak przychody

Foto: www.sxc.hu

[b]Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 14 stycznia 2010 r. (I SA/Gd 730/09). [/b]

Wspólnik spółki zapytał fiskusa o zasady rozliczania uzyskiwanych z udziału w niej przychodów i ponoszonych kosztów. W umowie ustalono, że udział wspólnika w przychodzie spółki odpowiada stosunkowi przychodu uzyskanego przez spółkę od klientów za jego usługi.

Natomiast udział w kosztach, wydatkach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i stratach odpowiada stosunkowi sumy udziału w kosztach wspólnych (dzielonych równo pomiędzy wszystkich wspólników) i kosztach indywidualnych (ponoszonych wyłącznie przez danego wspólnika) do wszystkich kosztów spółki.

[srodtytul]Dowolność w umowie [/srodtytul]

Powoduje to, że udział wspólnika w przychodzie spółki może być odmienny od udziału w kosztach. Czy jest to zgodne z art. 8 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]?

Zgodnie z tymi przepisami przychód z tytułu udziału w spółce partnerskiej określa się u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Tę zasadę stosuje się do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących takich kosztów oraz strat.

Wspólnik spółki argumentował, że skoro ustawodawca w kodeksie spółek handlowych pozwala wspólnikom w inny sposób ukształtować w umowie reguły rozliczania zysków i kosztów, nie ma przeszkód, by tę samą zasadę zastosować w odniesieniu do określenia podstawy opodatkowania. Udział w kosztach może więc być inny niż udział w przychodach.

Fiskus miał jednak inne zdanie. Podkreślił, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeks spółek handlowych[/link] dopuszcza możliwość zastrzeżenia w umowie spółki, że udział wspólnika w zysku będzie określony odmiennie od jego udziału w stratach.

Nie ma to jednak wpływu na rozliczenie podatkowe. Dla ustalania obciążeń podatkowych bierze się pod uwagę jedynie udział wspólnika w zysku. Ustalenia umowne wspólników nie mogą mieć wpływu na obowiązki podatnika wynikające z przepisów.

[srodtytul]Decyduje udział w zysku[/srodtytul]

Sąd poparł to stanowisko i odrzucił skargę podatnika. Podkreślił, że nie ma uzasadnienia dla ustalania wysokości przychodu z udziału w spółce przypadającego na wspólnika odmiennie od wysokości kosztów. Jak czytamy w wyroku:

„Rację ma skarżący, że kodeks spółek handlowych zezwala wspólnikom spółki partnerskiej na dowolne ukształtowanie obowiązku partycypacji w kosztach spółki, niezależnie od zasad przyjętych dla rozliczenia zysku. Jednakże należy zauważyć, że regulacja ta dotyczy rozliczeń pomiędzy wspólnikami, a zatem stosunków o charakterze cywilnoprawnym, pozostaje zaś bez wpływu na skutki prawnopodatkowe regulowane normami prawa podatkowego”.

[b]Reasumując, „dla ustalenia wysokości dochodu u wspólnika spółki partnerskiej ogólne koszty uzyskania przychodów spółki będą podzielone pomiędzy poszczególnych wspólników, stosownie do ich udziału w zyskach”.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo