Fiskus powinien orzec, czy nadpłata jest oprocentowana

Organ podatkowy, stwierdzając nadpłatę, ma obowiązek orzec o jej oprocentowaniu i to niezależnie od tego, czy podatnik we wniosku o stwierdzenie nadpłaty zawarł również wniosek o oprocentowanie tej nadpłaty

Aktualizacja: 08.02.2010 03:39 Publikacja: 08.02.2010 02:00

Fiskus powinien orzec, czy nadpłata jest oprocentowana

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 26 stycznia 2010 r., I SA/Bd 923/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o zwrot pobranej przez B. zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od otrzymanego odszkodowania z Niemiec.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty. Podobnie izba skarbowa.

Dopiero WSA uchylił decyzję, orzekając, że nie można zaakceptować interpretacji art. 21 ust. l pkt 3c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] dokonanej przez organy podatkowe, że prawo do ulgi nie przysługuje, gdyż akt prawny, na podstawie którego otrzymano świadczenie, nie należy do krajowego porządku prawnego.

W ponownie prowadzonym postępowaniu odwoławczym, mając na uwadze otrzymane wyjaśnienie niemieckich organów podatkowych w sprawie świadczeń otrzymywanych z niemieckiego ustawowego ubezpieczenia społecznego, dyrektor izby skarbowej stwierdził, że otrzymane przez skarżącego świadczenie nie podlega opodatkowaniu w Polsce, i uchylił rozstrzygnięcie organu I instancji w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Naczelnik urzędu skarbowego określił skarżącemu nadpłatę w podatku dochodowym. Podatnik wniósł pismo, w którym zażądał odsetek od nadpłaty. Organy podatkowe odmówiły. Sprawa ostatecznie trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd uznał skargę za uzasadnioną.

Przypomniał, że w świetle przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] oprocentowanie nadpłaty podatku powstaje z mocy samego prawa. Organ podatkowy, stwierdzając nadpłatę, ma obowiązek orzec o jej oprocentowaniu i to niezależnie od tego, czy podatnik we wniosku o stwierdzenie nadpłaty zawarł również wniosek o oprocentowanie tej nadpłaty.

Brak rozstrzygnięcia tej kwestii prowadziłby do pozbawienia podatnika możliwości dochodzenia swych praw.

Podobny pogląd w tej kwestii został już uprzednio wyrażony tak w orzecznictwie sadów administracyjnych, jak i doktrynie (por. [b]wyrok WSA w Warszawie z 8 stycznia 2004 r., III SA 434/03 czy wyrok WSA w Warszawie z 12 lutego 2004 r., III SA 808/02[/b]).

[b] Skoro zatem organ podatkowy, stwierdzając nadpłatę, winien również orzec o jej oprocentowaniu, to z „technicznego punktu widzenia” może to uczynić bądź w decyzji o stwierdzenie nadpłaty, bądź w oddzielnej decyzji.[/b]

Jeśli podatnik, nie uchybiając terminowi i formie zwrócił się o rozstrzygnięcie kwestii oprocentowania nadpłaty w decyzji stwierdzającej nadpłatę w trybie jej uzupełnienia, to organ podatkowy – skoro nie wydał oddzielnej decyzji w tej kwestii – powinien uzupełnić decyzję o rozstrzygnięcie dotyczące kwestii oprocentowania nadpłaty.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 26 stycznia 2010 r., I SA/Bd 923/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo