Reklama
Rozwiń

Pisma wolno doręczać w miejscu pracy lub siedzibie spółki

Przepisy wymagają doręczenia „w miejscu pracy adresata – osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji”. Zastępcze doręczenie w budynku poczty nie może zatem być równoznaczne z miejscem pracy adresata

Aktualizacja: 08.02.2010 03:39 Publikacja: 08.02.2010 02:00

Pisma wolno doręczać w miejscu pracy lub siedzibie spółki

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 26 stycznia 2010 r., (I SA/Gd 887/09). [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce akcyjnej zobowiązanie podatkowe w VAT. Decyzja została nadana na adres siedziby spółki, a jako odbiorcę przesyłki wskazano główną księgową, będącą pełnomocnikiem spółki w prowadzonym postępowaniu podatkowym.

Z potwierdzenia odbioru decyzji wynika, że została ona doręczona, ale nie osobie, która została wskazana jako adresat, lecz osobie, która podjęła się oddania pisma adresatowi.

Spółka wniosła od tej decyzji odwołanie. Twierdziła, że doręczenie spornej przesyłki listowej z decyzjami wymiarowymi nie zostało dokonane w siedzibie spółki, lecz przesyłka ta została wydana J.G. w budynku urzędu pocztowego. Izba skarbowa nie uwzględniła go.

Reklama
Reklama

Sprawa trafiła więc do WSA na skutek skargi spółki, która twierdziła, że doręczenie zastępcze jest możliwe na rzecz osoby upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji, jednakże doręczenie musi nastąpić w miejscu pracy adresata (czyli tam, gdzie jest zatrudniona Z.J., tj. w siedzibie spółki).

Zdaniem spółki możliwość takiego doręczenia zastępczego nie oznacza, że korespondencję adresowaną imiennie (kierowaną na adres firmy) można w tym trybie doręczyć osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji gdziekolwiek (np. na ulicy, w banku bądź w placówce pocztowej).

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga jest uzasadniona. Przypomniał, że kwestie doręczania pism w postępowaniu podatkowym reguluje m.in. art. 148 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link]. Zgodnie z nim pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy. Pisma mogą być również doręczane w miejscu pracy adresata – osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji.

Redakcja poszczególnych przepisów art. 148 ordynacji podatkowej rodzi szereg wątpliwości.

[b]NSA w wyroku z 13 września 2007 r. (I FSK 1203/06)[/b] przyjął, że pojęcie miejsca pracy zostało użyte w § 1 i w § 2 pkt 2 art. 148 ordynacji podatkowej w tym samym znaczeniu.

Reklama
Reklama

W obu przepisach oznacza zarówno miejsce pracy pracobiorcy, jak i miejsce pracy osoby prowadzącej działalność na własny rachunek. Odmienna wykładnia wymienionego przepisu nie może zostać uznana za trafną.

Z kolei w [b]wyroku z 17 maja 2006 r. (I FSK 890/05) NSA[/b] wskazał, że skorzystanie z jednego z miejsc doręczenia wymienionych w § 2 art. 148 ordynacji podatkowej nie musi być poprzedzone bezskuteczną próbą doręczenia w miejscu określonym w § 1 tego artykułu. W § 2 nie użyto bowiem zwrotu „w razie niemożności” (tak jak ma to miejsce w art. 148 § 3).

Art. 148 ordynacji podatkowej stanowi gwarancję możliwości obrony praw podatnika, nie może więc być interpretowany rozszerzająco na jego niekorzyść.

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 26 stycznia 2010 r., (I SA/Gd 887/09). [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama