Zwrot za korzystanie z sieci jest przychodem pracownika

Jeśli korzystanie z Internetu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami za poszczególne połączenia, nie jest możliwe wyodrębnienie części opłat stanowiących koszt pracodawcy, a ich zwrot jest przysporzeniem w majątku pracownika

Aktualizacja: 26.04.2010 04:33 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Zwrot za korzystanie z sieci jest przychodem pracownika

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 9 października 2009 r., II FSK 751/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji. Pytała, czy dofinansowanie przez nią w 80 proc. kosztów instalacji i dostępu do Internetu oraz miesięcznego abonamentu za korzystanie z łącza internetowego ponoszonych przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy. Jej zdaniem dofinansowanie to nie stanowi dla nich przychodu.

Innego zdania był jednak organ podatkowy, który nie potwierdził tego stanowiska. Sprawa trafiła na wokandę WSA. Sąd jednak skargę odrzucił. Stwierdził, że dla oceny, czy kwota dofinansowania stanowiąca 80 proc. abonamentu, którą pokrywa spółka, stanowi przychód pracownika, konieczne jest ustalenie, czy rzeczywiście jest to wydatek, który wyłącznie obciąża pracodawcę i czy nie powoduje przysporzenia w majątku pracownika.

Sąd podkreślił też, że pracownik, wykonując czynności dla pracodawcy za pomocą łącza internetowego, nie ponosi dodatkowych kosztów. Wynika to ze szczególnego charakteru opłaty abonamentowej za Internet. Opłata ta związana jest z faktem posiadania łącza internetowego. Jej wysokość jest stała i nie jest zależna od czasu użytkowania Internetu.

Reklama
Reklama

Oznacza to, że czas korzystania z sieci nie ma wpływu na wysokość opłaty. A zatem kwota, którą otrzymuje pracownik od pracodawcy, w wysokości 80 proc. opłaty abonamentowej, w istocie powiększa jego majątek i stanowi przychód ze stosunku pracy.

Spółka złożyła skargę kasacyjną.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA skargi nie uwzględnił. Stwierdził, że sąd pierwszej instancji dokonał prawidłowej wykładni przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link], odwołując się w niezbędnym zakresie zarówno do wykładni gramatycznej, jak i systemowej oraz celowościowej.

Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT opiera się na konstrukcji otwartego katalogu świadczeń zaliczonych do przychodów ze stosunku pracy.

Oznacza to, że [b]każda wypłata, którą otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy, stanowi jego przychody z tego źródła, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że są to świadczenia co prawda związane ze stosunkiem pracy, ale zwolnione od podatku na mocy odrębnego przepisu[/b] (np. ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiący ich własność).

Reklama
Reklama

[b]Przy ocenie, czy dana wypłata stanowi przychód ze stosunku pracy, decyduje to, że świadczenie to otrzymuje pracownik.[/b] Już tylko podany wynik wykładni językowej mającego zastosowanie w sprawie art. 12 ust. 1 ustawy decydował o wyniku rozpoznawanej sprawy. Ponad wszelką wątpliwość wypłaty w formie zwrotu wcześniej poniesionych kosztów dokonywane były na rzecz pracowników (w ramach stosunku pracy).

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 9 października 2009 r., II FSK 751/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama