[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 9 października 2009 r., II FSK 751/08[/b]
[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]
Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji. Pytała, czy dofinansowanie przez nią w 80 proc. kosztów instalacji i dostępu do Internetu oraz miesięcznego abonamentu za korzystanie z łącza internetowego ponoszonych przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy. Jej zdaniem dofinansowanie to nie stanowi dla nich przychodu.
Innego zdania był jednak organ podatkowy, który nie potwierdził tego stanowiska. Sprawa trafiła na wokandę WSA. Sąd jednak skargę odrzucił. Stwierdził, że dla oceny, czy kwota dofinansowania stanowiąca 80 proc. abonamentu, którą pokrywa spółka, stanowi przychód pracownika, konieczne jest ustalenie, czy rzeczywiście jest to wydatek, który wyłącznie obciąża pracodawcę i czy nie powoduje przysporzenia w majątku pracownika.
Sąd podkreślił też, że pracownik, wykonując czynności dla pracodawcy za pomocą łącza internetowego, nie ponosi dodatkowych kosztów. Wynika to ze szczególnego charakteru opłaty abonamentowej za Internet. Opłata ta związana jest z faktem posiadania łącza internetowego. Jej wysokość jest stała i nie jest zależna od czasu użytkowania Internetu.