Z wyroku Sądu Najwyższego (sygn. II CSK 544/09) wynika, że taką szkodą może być zmniejszenie wartości nieruchomości wynikające z obciążenia jej po sprzedaży hipoteką zabezpieczającą dług poprzedniego właściciela. Dzieje się tak, gdy notariusz nie przesłał do sądu wniosku o wpis do księgi wieczystej aktualnego właściciela, choć miał taki obowiązek.
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. A. podjęło w 2001 r. uchwałę o podwyższeniu jej kapitału poprzez ustanowienie nowych udziałów. Wszystkie udziały objęła spółka z o.o. T. i pokryła je w całości wkładem niepieniężnym (aportem) obejmującym: prawo użytkowania wieczystego nieruchomości (wycenione na 250 tys. zł), naniesień, czyli fundamentów budynku użytkowego (wycenionych na 280 tys. zł), kompletną dokumentację techniczną tego budynku (wycenioną na 70 tys. zł) i pozwolenie na budowę. W rezultacie spółka T. uzyskała dodatkowo ponad 90 proc. udziałów w spółce A.
Notariusz Marianna K. sporządziła 21 listopada 2001 r. umowę przenoszącą na spółkę A. prawo użytkowania wieczystego oraz własność naniesień i dokumentacji.