Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmówił przywrócenia terminu na złożenie oświadczenia o zrealizowaniu przedsięwzięć zadeklarowanych we wniosku i planie rozwoju gospodarstwa niskotowarowego. Producent niezadowolony z takiego rozstrzygnięcia wywiódł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Ten przypomniał, że warunkiem przywrócenia terminu jest: uprawdopodobnienie przez osobę zainteresowaną braku swojej winy; wniesienie przez zainteresowanego wniosku (prośby) o przywrócenie terminu; dochowanie siedmiodniowego terminu (nieprzywracalnego) do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu; dopełnienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu tej czynności, dla której był ustanowiony termin.
Kryterium braku winy wiąże się z obowiązkiem strony do szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. Przywrócenie terminu nie jest więc możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa w tym zakresie. Przy ocenie winy w uchybieniu terminu należy przyjąć obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony należycie dbającej o swoje interesy.
[b]Przywrócenie terminu uzależnione jest w szczególności od uprawdopodobnienia przez osobę zainteresowaną braku jej winy w uchybieniu terminu. Uprawdopodobnienie to środek zastępczy dowodu w znaczeniu ścisłym, niedający pewności, lecz tylko wiarygodność (prawdopodobieństwo) o jakimś fakcie.[/b]
Należy zauważyć, że wprawdzie w niniejszej sprawie strona nie złożyła oddzielnego wniosku o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia, jednakże w odwołaniu od decyzji organu I instancji w sprawie wstrzymania płatności powołała okoliczności, w jej opinii, usprawiedliwiające uchybienie terminu – długotrwałą chorobę.