Choroba nie jest usprawiedliwieniem

Tylko nagła, całkowicie uniemożliwiająca dokonanie czynności prawnej dolegliwość, może pomóc w uprawdopodobnieniu braku winy w uchybieniu terminu

Aktualizacja: 12.07.2010 04:13 Publikacja: 12.07.2010 03:00

Choroba nie jest usprawiedliwieniem

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski

Red

Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmówił przywrócenia terminu na złożenie oświadczenia o zrealizowaniu przedsięwzięć zadeklarowanych we wniosku i planie rozwoju gospodarstwa niskotowarowego. Producent niezadowolony z takiego rozstrzygnięcia wywiódł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ten przypomniał, że warunkiem przywrócenia terminu jest: uprawdopodobnienie przez osobę zainteresowaną braku swojej winy; wniesienie przez zainteresowanego wniosku (prośby) o przywrócenie terminu; dochowanie siedmiodniowego terminu (nieprzywracalnego) do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu; dopełnienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu tej czynności, dla której był ustanowiony termin.

Kryterium braku winy wiąże się z obowiązkiem strony do szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. Przywrócenie terminu nie jest więc możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa w tym zakresie. Przy ocenie winy w uchybieniu terminu należy przyjąć obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony należycie dbającej o swoje interesy.

[b]Przywrócenie terminu uzależnione jest w szczególności od uprawdopodobnienia przez osobę zainteresowaną braku jej winy w uchybieniu terminu. Uprawdopodobnienie to środek zastępczy dowodu w znaczeniu ścisłym, niedający pewności, lecz tylko wiarygodność (prawdopodobieństwo) o jakimś fakcie.[/b]

Należy zauważyć, że wprawdzie w niniejszej sprawie strona nie złożyła oddzielnego wniosku o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia, jednakże w odwołaniu od decyzji organu I instancji w sprawie wstrzymania płatności powołała okoliczności, w jej opinii, usprawiedliwiające uchybienie terminu – długotrwałą chorobę.

Zdaniem sądu organ prawidłowo uznał, że powyższe okoliczności nie mogą być podstawą stwierdzenia, że uchybienie terminu do złożenia oświadczenia było przez skarżącego niezawinione. Stan chorobowy strony może wystarczyć do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminu, ale wówczas gdy jest to nagła choroba całkowicie uniemożliwiająca dokonanie czynności prawnej.

Natomiast choroba skarżącego miała charakter przewlekły.

W odróżnieniu od nagłej choroby, która nie pozwala na wyręczenie się inną osobą, długotrwała niedyspozycja nie wyklucza dokonania konkretnej czynności procesowej i nadania pisma za pośrednictwem poczty – osobiście lub przez domownika.

Skoro choroba ta nie uniemożliwiała skarżącemu złożenia odwołania czy zażalenia, to należy uznać, że nie stanowiła również przeszkody do złożenia przez skarżącego w terminie wskazanego oświadczenia. Tym samym, w ocenie sądu, choroba, na którą powołuje się skarżący, nie uprawdopodabnia braku winy w uchybieniu terminu do złożenia oświadczenia[b] (wyrok WSA w Bydgoszczy z 24 lutego 2010 r., I SA/Bd 794/09). [/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku