Małżonkowie: wspólny PIT to wspólne zaległości

Niezależnie od tego, który z małżonków odpowiadających solidarnie dokona wpłaty na poczet zaległości podatkowej, drugi małżonek powinien być poinformowany o tym fakcie przez fiskusa

Aktualizacja: 07.10.2010 04:48 Publikacja: 07.10.2010 03:00

[b]Tak postanowił Sąd Aministracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 września 2010 r., I SA/Wr 658/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Do WSA trafiła skarga na postanowienie dyrektora Izby Skarbowej uchylające postanowienie naczelnika urzędu skarbowego w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na poczet zaległych odsetek z tytułu niezapłaconych zaliczek.

Zdaniem dyrektora organ I instancji nieprawidłowo zaliczył wpłaty dokonane przez skarżącego. W skardze podatnik twierdził, że w przypadku dobrowolnej wpłaty powinna ona być zarachowana zgodnie z wolą wpłacającego, a nie zgodnie z art. 55 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga jest zasadna, jednakże nie z powodów w niej wskazanych.

Sąd uznał, że zaskarżone postanowienie, jak i poprzedzające je postanowienie naczelnika urzędu skarbowego, naruszają przepisy prawa.

Przedmiotem sporu między stronami jest kwestia zarachowania wpłaty na poczet zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z akt sprawy wynika, że odpowiedzialnymi solidarnie za zapłatę tego podatku są małżonkowie D. i R.T. Małżonkowie wspólnie opodatkowani na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Z przepisem o odpowiedzialności solidarnej małżonków – rozliczających się łącznie z zobowiązania podatkowego – koresponduje art. 133 § 3 ordynacji.

Zgodnie z nim w przypadku, o którym mowa w art. 92 § 3, jedną stroną postępowania są małżonkowie i każdy z nich jest uprawniony do działania w imieniu obojga. A to oznacza, że [b]małżonkowie są jedną stroną postępowania, nie mając odrębnych od siebie uprawnień procesowych[/b], skoro przepis mówi o uprawnieniu procesowym działania każdego z małżonków w imieniu obojga.

Oznacza to, że [b]powinni być oni bezwzględnie oboje informowani (powiadamiani) o czynnościach związanych z zapłatą podatku, skoro ponoszą obydwoje solidarną odpowiedzialność za zapłatę takiego podatku[/b].

Istotą takiej solidarności jest to, że każdy z dłużników jest zobowiązany wobec wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem.

A zatem [b]niezależnie, który z małżonków dokona wpłaty na poczet zaległości podatkowej, to drugi małżonek powinien być poinformowany również o tym fakcie.[/b]

W tej sprawie tak nie było, gdyż zarówno postanowienie organu pierwszej, jak i drugiej instancji kierowane było tylko do R.T.

Sąd przypomniał też, że w sytuacji, gdy organy podatkowe mają wątpliwości, na poczet jakiego zobowiązania podatkowego wpłata jest dokonywana, powinny wyjaśnić tę kwestię z podatnikiem, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w aktach sprawy.

[b]Tak postanowił Sąd Aministracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 września 2010 r., I SA/Wr 658/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo