Zaświadczenia: opłata skarbowa należy się z góry

W przypadku wystąpienia z wnioskiem o wydania zaświadczenia, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje już w momencie złożenia wniosku, a więc jeszcze przed osiągnięciem określonego rezultatu

Aktualizacja: 08.10.2010 04:14 Publikacja: 08.10.2010 03:00

Zaświadczenia: opłata skarbowa należy się z góry

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 7 września 2010 r., I SA/Kr 498/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Do starosty powiatowego wpłynął wniosek W.F. o wydanie zaświadczenia o nieposiadaniu pojazdów mechanicznych. W związku z tym, że wnioskodawczyni nie uiściła opłaty skarbowej, organ wezwał ją do usunięcia braków pisma. W.F. zwróciła się do starostwa o zwolnienie jej od opłaty skarbowej. Twierdziła, że nie jest w stanie jej zapłacić.

Starosta przekazał wniosek W.F. do załatwienia burmistrzowi jako właściwemu organowi podatkowemu. Organ podatkowy I instancji potraktował prośbę W.F. jako wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w opłacie skarbowej i w związku z tym wezwał ją do złożenia oświadczenia dotyczącego stanu majątkowego.

Wyjaśnił, że zaległość podatkowa powstała z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, gdyż z tą chwilą ustawa o opłacie skarbowej wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Po przeanalizowaniu treści złożonego oświadczenia burmistrz odmówił W.F. umorzenia zaległości podatkowej. Decyzję tę utrzymało w mocy samorządowe kolegium odwoławcze.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że stosownie do art.1 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy z 16 listopada 2006 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=55F3456D7AA0FD0F92ADB844AADA673A?id=184196]o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635 ze zm.) [/link]wydanie zaświadczenia na wniosek podlega opłacie skarbowej. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, jeżeli wskutek dokonanego zgłoszenia lub na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje od wydania zaświadczenia – z chwilą złożenia wniosku o jego wydanie.

W ustawie o opłacie skarbowej przyjęto takie uregulowania, według których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania określonej czynności lub zaistnienia określonego zdarzenia. Trzeba jednak pamiętać, że regulacje dotyczące opłaty skarbowej stosuje się z uwzględnieniem odpowiednich unormowań procedury administracyjnej.

Z przepisów tych wynika, że brak zapłaty należnej opłaty skarbowej w określonym prawem terminie co do zasady spowoduje nierozpatrzenie wniosku, chyba że składającym wniosek jest podmiot zwolniony z obowiązku uiszczania opłaty.

W ocenie sądu błędem organów było rozpatrzenie wniosku skarżącej o zwolnienie od opłaty skarbowej jako wniosku o umorzenie zaległości podatkowej w opłacie skarbowej,

w tej sprawie bowiem nie można mówić, że powstała jakakolwiek zaległość podatkowa. Z przepisów jednoznacznie wynika, że w przypadku nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej pomimo wezwania podanie o wydanie zaświadczenia podlega zwrotowi lub czynność uzależniona od opłaty zostanie zaniechana (art. 261 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=896FCB45EF5D366BB3F86953074D4644?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link]).

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 7 września 2010 r., I SA/Kr 498/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku