[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 14 grudnia 2010 r. (III SA/Wa 2524/10).[/b]
Spółka przewidywała, że jeżeli walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę, że zysk za rok poprzedni zostanie przeznaczony na wypłatę dywidendy, to może to spowodować niedobór środków finansowych na uregulowanie zobowiązań wobec kontrahentów.
W celu zapewnienia płynności finansowej zaplanowała więc zaciągnięcie kredytu. W związku z tym zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, [b]czy wydatki poniesione na zaciągnięcie i obsługę kredytu finansującego wypłatę dywidendy mogą być przez nią zaliczone do kosztów uzyskania przychodów[/b].
Jej zdaniem może uwzględnić je w rozliczeniach podatkowych. Dlatego że nie zostały wyłączone z kosztów przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem wypłata dywidendy nie jest wydatkiem poniesionym na zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Nie może więc być kosztem podatkowym, a co za tym idzie takim kosztem nie są też odsetki od kredytu zaciągniętego na jej sfinansowanie (ani inne wydatki z nią związane).