[b]Na odpowiedź Trybunału Konstytucyjnego czeka bowiem pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (P 33/09) - dotyczące sprawy (sygnatura akt I SA/Gl 110/09)[/b].
Chce on wiedzieć, czy obiekty i urządzenia górnicze zlokalizowane w podziemnych wyrobiskach można uznać za podlegające opodatkowaniu budowle w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2095poz%20613.asp]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link]. Obecna regulacja jest powodem licznych sporów organów podatkowych, czyli jednostek samorządu terytorialnego, i przedsiębiorców.
[srodtytul]Kłopotliwa definicja[/srodtytul]
Spór toczy się o art. 1a ust. 1 ww. ustawy podatkowej, który w definicji budowli odsyła do pojęcia obiektu budowlanego i urządzenia budowlanego w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. W pierwszym przypadku chodzi o obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, w drugim – urządzenie związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Z kolei art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej wśród nieruchomości lub obiektów budowlanych podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wymienia budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
[b]Zdaniem wójta gminy i samorządowego kolegium odwoławczego jako organu II instancji opodatkowaniu podlegają także znajdujące się w wyrobisku górniczym obiekty budowlane służące do wydobywania kopalin,[/b] nazywane też zespołem urządzeń i instalacji technicznych stanowiących obiekt budowlany.