Próby ominięcia przepisów [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr102poz%20651.asp]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link] powinny być surowo karane – uznał minister infrastruktury, orzekając o zastosowaniu wobec Cezarego K. kary dyscyplinarnej: pozbawienia licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 157/10)[/b] oddaliły skargi pośrednika.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/02/07/licencja-posrednika-nie-moze-sluzyc-do-omijania-prawa/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]
Wyroki powinny ostrzegać przed rozpowszechnionym procederem „wynajmowania” pośredników posiadających licencje zawodowe do fikcyjnego firmowania agencji nieruchomości. Odkąd w 2002 r. wprowadzono wymóg posiadania licencji do prowadzenia działalności gospodarczej w obrocie nieruchomościami, w Internecie wciąż ukazują się ogłoszenia zarówno samych pośredników, jak i osób, które ich poszukują do formalnego zarejestrowania firmy.
Postępowanie w sprawie Cezarego K. zostało wszczęte z urzędu, na skutek skargi Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Badając skargę, Komisja Odpowiedzialności Zawodowej zarzuciła Cezaremu K., że „firmując” swoją licencją co najmniej dwa biura nieruchomości, a wcześniej również inne, nadzorował ich działalność fikcyjnie.
W skardze do sądu Cezary K. bronił się, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie zakazuje wykonywania przez pośrednika zawodu u więcej niż jednego pracodawcy. WSA w Warszawie uznał, że [b]fikcyjne firmowanie czynności wykonywanych przez agencje nieruchomości nazwiskiem pośrednika z licencją grozi wyrządzeniem szkody klientom tych biur[/b].