[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1424/09).[/b]
Główny udziałowiec spółki podjął decyzję o dopłacie do kapitału zakładowego, która pozwoliłaby na zrealizowanie inwestycji ze środków własnych. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółka poniosła wydatki na obsługę prawną. Zapłaciła też PCC od podwyższonego kapitału. Spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pytała, czy poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Jej zdaniem wydatki mają pośredni związek z osiąganym przychodem, dlatego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Planowana inwestycja będzie miała bowiem wpływ na podwyższenie osiąganych w przyszłości przychodów.
Minister finansów miał odmienny pogląd. Jego zdaniem spółka co prawda ma prawo oczekiwać, że w określonej perspektywie czasowej podwyższenie kapitału i związane z tym rozszerzenie działalności będzie generowało zwiększone przychody, ale będą to już przychody z bieżącej działalności gospodarczej. Dlatego wskazane przez spółkę wydatki, jako związane z przysporzeniami, które nie są uznawane za przychody (art. 12 ust. 4 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]), nie mogą być zaliczone do kosztów. Wskazuje na to art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.
Sprawa trafiła do WSA. Sąd oddalił skargę spółki, podzielając stanowisko ministra finansów. Sąd wskazał, że [b]w tej sprawie nie ma jednolitego orzecznictwa, ale jego zdaniem wydatki poniesione na obsługę prawną i zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.[/b]