[b]Uchwała w tej sprawie nie jest aktem prawnym, o jakim mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5EEEB9AC0048FC99D9AD7160D9326666?id=162202]ustawie o związkach zawodowych[/link] – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 29 stycznia 2010 r. (sygn. I OSK 1563/09). [/b]
W myśl art. 19 tej ustawy reprezentatywna organizacja związkowa ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Organy władzy i administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego mają obowiązek kierować takie projekty i założenia do odpowiednich władz statutowych związku.
Na ten właśnie przepis powołał się wojewoda lubelski, zaskarżając do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie uchwałę Rady Gminy Wola Mysłowska w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Wilczycach. Chciał, aby sąd stwierdził jej nieważność z powodu naruszenia ustawy o związkach zawodowych. Projekt uchwały RG nie został bowiem przedstawiony do zaopiniowania oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP został o nim jedynie poinformowany. To, zdaniem wojewody, nie wystarczy.
Jednak zarówno WSA, jak i następnie NSA orzekły, że uchwała o zamiarze likwidacji szkoły nie podlega konsultacjom ze związkami w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych. Akt prawny, o którym mowa w tym przepisie, oznacza akt o charakterze generalnym. Uchwała o zamiarze likwidacji szkoły nie jest ani takim aktem, ani aktem prawa miejscowego, lecz uchwałą intencjonalną, informacyjną, dotyczącą indywidualnej jednostki budżetowej. Obowiązek opiniowania założeń i projektów aktów prawnych nie obejmuje spraw załatwianych w drodze indywidualnych aktów organizacyjnych.
Dlatego też WSA w Lublinie oddalił skargę wojewody lubelskiego, a NSA oddalił skargę kasacyjną.