Wszystko za sprawą dwóch pytań prejudycjalnych, jakie we wtorek, 9 marca 2010 r., skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE Naczelny Sąd Administracyjny [b](sygn. I FSK 2039/08 i I FSK 2134/08)[/b]. Jest więc szansa, że orzeczenie Trybunału w Luksemburgu zakończy trwające od lat spory podatników z fiskusem.
[srodtytul]Spór o definicję[/srodtytul]
Sędziowie NSA chcą, by ETS odpowiedział na pytanie, analizując art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE oraz art. 4 ust. 1 i 2 VI dyrektywy 77/388/EWG.
Dziś organy podatkowe traktują byłych rolników sprzedających działki jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i każą im rejestrować się jako podatnicy VAT oraz płacić 22-proc. podatek.
Powołują się przy tym na art. 5 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], zgodnie z którym opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ich zdaniem także grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 15 podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy.