Przy rozliczaniu wydatków decyduje moment ich poniesienia

Dla potrzeb kwalifikowania określonego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu należy brać pod uwagę moment dokonania wydatku, a nie moment osiągnięcia przychodu

Aktualizacja: 29.03.2010 04:30 Publikacja: 29.03.2010 03:00

Przy rozliczaniu wydatków decyduje moment ich poniesienia

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny z 17 marca 2010 r., II FSK 1828/08 [/b]

[b]Jaki jest problem[/b]

Spółka z o.o. zwróciła się do ministra finansów o wydanie interpretacji. Z.E. wniósł do spółki aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z otrzymaniem majątku służącego do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji spółka była zobowiązana do poniesienia m.in. kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowej, taksy notarialnej, kosztów wypisów i kosztów poświadczenia podpisów.

Zdaniem spółki wydatki te powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Innego zdania był jednak minister finansów. Sprawa trafiła do sądu.

Reklama
Reklama

WSA oddalił jednak skargę. Zdaniem sądu minister finansów prawidłowo zinterpretował przepisy. Okoliczność, że dokonując wydatków, spółka zakładała, iż w efekcie będą one generowały przychody z działalności gospodarczej, nie podważa ich bezpośredniego związku z przychodem w postaci aportu.

Wydatki związane z uzyskaniem określonego przysporzenia pozostają z nim związane bez względu na to, czy stanowi ono przychód czy też nie. Jeżeli przysporzenie to nie stanowi przychodu, to poniesione w związku z nim wydatki nie są kosztami uzyskania przychodu, nie czyni to ich natomiast kosztami uzyskania innego przychodu.

Sprawa trafiła do NSA. Sąd nie uwzględnił skargi.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych m. in. na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Jeśli zatem środki finansowe otrzymane na ten cel nie są kwalifikowane jako przychody, to również wydatków poniesionych bezpośrednio na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, takich jak podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa, taksa notarialna, koszty wypisów aktów notarialnych oraz koszty poświadczenia podpisów, nie można uznać za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893 ]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link].

Jest to skutkiem prostego wynikania jednej kategorii pojęciowej (koszty uzyskania przychodu) z drugiej (przychód). Poniesienie konkretnego wydatku nie zawsze musi prowadzić do powstania lub zwiększenia przychodu.

Reklama
Reklama

Nie można – zdaniem sądu – zgodzić się z twierdzeniami, że kategorię przychodów należy łączyć nie z sumą środków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego, lecz przychodami, które dopiero zostaną uzyskane z działalności gospodarczej.

Z punktu widzenia możności potraktowania poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu nieistotne są tak cel, jak i skutki (konsekwencje) podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny z 17 marca 2010 r., II FSK 1828/08 [/b]

[b]Jaki jest problem[/b]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama