[b]Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 8 lipca 2009 r.[/b]
Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję burmistrza wydaną w sprawie określenia zobowiązania w podatku od środków transportowych. Spór dotyczył opodatkowania pojazdu w sytuacji, gdy został on nabyty w celu zastosowania go jako pogotowia technicznego i w takim kierunku był modernizowany.
Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 8 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9487700BBF56ED0A49F824C3594CE40A?n=1&id=182297&wid=338116]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton.
W art. 12 ust. 1 pkt 2 przewidziano zwolnienie od podatku dla pojazdów specjalnych. Takim jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.
Ustalenie istnienia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych bądź zwolnienie od tego podatku zależy od zapisów w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W dokumencie skarżącego widniał wpis: „samochód ciężarowy uniwersalny”.