Taki nakaz płynie z art. 505[sup]7[/sup] kodeksu postępowania cywilnego. Wówczas od apelacji od wyroku wydanego w takiej sprawie należy się opłata stosunkowa.
Tak uznał [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 7 października 2008 r. (sygn. III CZP 81/08).[/b]
Wątpliwość w niej wyjaśniona powstała na tle sprawy wniesionej w postępowaniu uproszczonym, w którym przedsiębiorca Janusz P. domagał się zasądzenia od kontrahenta 5300 zł.
W tym trybie rozpatrywane są należące do właściwości sądów rejonowych spory powstałe na tle umów, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł i gdy kwoty tej nie przekracza wartość umowy w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej. Ten tryb jest właściwy także dla spraw o zapłatę czynszu za mieszkania i o opłaty za korzystanie z mieszkań spółdzielczych.
W sprawie wniesionej przez Janusza P. sąd uznał, że ze względu na zgłoszony przez kontrahenta zarzut potrącenia z dochodzoną kwotą długu, jaki Janusz P. ma wobec niego, należy na podstawie art. 5057 k.p.c. rozpoznać tę sprawę z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym. Sąd I instancji oddalił żądanie Janusza P. w całości.