Takie wymaganie przewidziane w przepisach k. p. a. jest zgodne z konstytucją – stwierdził [b]21 października 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. 51/04)[/b].
Podczas rozprawy pod przewodnictwem prezesa TK sędziego Bohdana Zdziennickiego Trybunał oceniał art. 160 § 5 k.p.a. w związku z art. 160 § 4 k.p.a. Przepisy te, mimo że uchylone w związku z wejściem w życie art. 417 ze § 1 i 2 kodeksu cywilnego, stosowane są nadal w sprawach, w których prawo do odszkodowania zostało uzyskane przed 1 września 2004 r.
– A skarg w takich sprawach do rzecznika praw obywatelskich napływa wciąż bardzo dużo – mówi Dariusz Chaciński, dyrektor Zespołu w Biurze RPO. – Dotyczą głównie tzw. małej reprywatyzacji, w której odszkodowanie przysługuje po stwierdzeniu nieważności decyzji nacjonalizacyjnych.
Skargę konstytucyjną do TK, w której swój udział zgłosił również rzecznik praw obywatelskich, wnieśli spadkobiercy Wiktora P. Po stwierdzeniu nieważności decyzji o zabraniu młyna, wystąpili do ministra rolnictwa o wypłatę odszkodowania.
[b]Otrzymali odmowę, ale nie w formie decyzji, lecz pisma. Wystąpili do sądu o zasądzenie odszkodowania, ale sądy w Warszawie oddaliły powództwo i apelację, bo nie było decyzji administracyjnej.[/b]