[b]Tak wynika z wyroku NSA z 22 kwietnia 2009 r., II FSK 50/08[/b]
[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził, że podatniczka w złożonym zeznaniu z tytułu prowadzonej działalności w spółce zaniżyła wysokość przychodów z tytułu odsetek uzyskanych od środków pieniężnych Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), oraz nie zaliczyła do przychodów z działalności gospodarczej wpływów z najmu lokalu mieszkalnego. Urząd dopatrzył się także zawyżenia kosztów uzyskania przychodów o odsetki z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych.
Podatniczka odwołała się do dyrektora izby skarbowej. Ten w części decyzję uchylił, niektóre zarzuty podatniczki uznał jednak za bezpodstawne, przyznając tym samym rację organowi I instancji. Dotyczyło to zwłaszcza zaliczenia do przychodów podlegających opodatkowaniu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku ZFRON oraz wyeliminowanie z kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej zwrot do PFRON przekroczonego limitu dopłat do odsetek.
Podatniczka złożyła skargę do WSA. Sąd jednak skargę oddalił. Stwierdził, że dopiero 1 lutego 2003 r. został wprowadzony w art. 33 ust.2 ustawy o rehabilitacji przepis mówiący, że przychodami zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych są m.in. odsetki od środków zgromadzonych na rachunku tego funduszu. Nowelizacja dopiero od tej daty pozwalała na zaliczenie do przychodów z działalności gospodarczej odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.