Reklama
Rozwiń

Sąd nie uwzględni zarzutów, które nie są uzasadnione

Poprzestanie na wskazaniu dość ogólnych zarzutów nie spełnia rygorów stawianych skardze kasacyjnej jako środkowi kontroli instancyjnej w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Zarzuty trzeba uzasadnić

Aktualizacja: 05.05.2009 08:05 Publikacja: 05.05.2009 07:31

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 22 kwietnia 2009 r., II FSK 50/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził, że podatniczka w złożonym zeznaniu z tytułu prowadzonej działalności w spółce zaniżyła wysokość przychodów z tytułu odsetek uzyskanych od środków pieniężnych Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), oraz nie zaliczyła do przychodów z działalności gospodarczej wpływów z najmu lokalu mieszkalnego. Urząd dopatrzył się także zawyżenia kosztów uzyskania przychodów o odsetki z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych.

Podatniczka odwołała się do dyrektora izby skarbowej. Ten w części decyzję uchylił, niektóre zarzuty podatniczki uznał jednak za bezpodstawne, przyznając tym samym rację organowi I instancji. Dotyczyło to zwłaszcza zaliczenia do przychodów podlegających opodatkowaniu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku ZFRON oraz wyeliminowanie z kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej zwrot do PFRON przekroczonego limitu dopłat do odsetek.

Podatniczka złożyła skargę do WSA. Sąd jednak skargę oddalił. Stwierdził, że dopiero 1 lutego 2003 r. został wprowadzony w art. 33 ust.2 ustawy o rehabilitacji przepis mówiący, że przychodami zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych są m.in. odsetki od środków zgromadzonych na rachunku tego funduszu. Nowelizacja dopiero od tej daty pozwalała na zaliczenie do przychodów z działalności gospodarczej odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

W tej sytuacji podatniczka złożyła skargę kasacyjną.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził jednak, że skarga nie ma uzasadnionych podstaw i oddalił ją. Jego zdaniem, podatniczka przedstawiając zarzuty, nie wykazała istotnego wpływu domniemanych uchybień na wynik sprawy.

NSA wskazał, że [b]autor skargi kasacyjnej powinien wyraźnie zaznaczyć, że nastąpił istotny wpływ uchybienia na wynik sprawy. Jego obowiązkiem było wyjaśnienie, do czego się on sprowadzał oraz jaki byłby wynik sprawy, gdyby sąd nie popełnił zarzucanego mu błędu[/b].

Zdaniem NSA sąd administracyjny pierwszej instancji w wystarczającym stopniu i w sposób przekonujący odniósł się do kwestii nieuznania za koszt uzyskania przychodu zwrotu konkretnej kwoty tytułem przekroczenia limitu dopłat do odsetek od kredytu obrotowego (zarzut niewłaściwego zastosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 48, art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jak słusznie zauważono, zwracana przez stronę skarżącą kwota stanowiła zwrot do PFRON przekroczonego limitu dopłat do odsetek (była zwrotem części otrzymanej poprzednio dotacji z tego funduszu).

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono