[b]Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lipca 2009 r. (sygn. IV 117/09)[/b] stwierdził, że ten brak wywołuje tylko tzw. bezskuteczność zawieszoną; jeśli skarbnik złoży ex post na takiej umowie podpis, stanie się ona prawnie skuteczna.
[srodtytul]Dom samopomocy dla upośledzonych [/srodtytul]
W sprawie chodzi o umowę zawartą w sierpniu 2006 r. między gminą Dźwierzuty a Fundacją Veritas Polska o realizację zadania z zakresu pomocy społecznej, dotyczącego uruchomienia w ośrodku wczasowym domu samopomocy dla dziennego pobytu osób z upośledzeniem umysłowym. Przedsięwzięcie miało być sfinansowane dotacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przekazaną gminie za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego.
W tej umowie fundacja zobowiązała się do wyremontowania oraz przystosowania ośrodka do potrzeb domu samopomocy i przyjęcia do 1 grudnia 2006 r. pierwszych 35 uczestników, a także do prowadzenia tego domu.
Umowę podpisali ówczesny wójt gminy oraz prezes Veritas Polska. Fundacja rozpoczęła prace adaptacyjne. W listopadzie 2006 r. zwróciła się o wypłatę 190 tys. zł z dotacji. Podpisany został aneks do umowy przewidujący etapowe rozliczenie prac.