Wówczas odliczenie nie przysługuje i powstaje obowiązek korekty wcześniejszego odliczenia.
[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 28 maja 2009 r. (III SA/Wa 2732/08).[/b]
Przygotowując się do nabycia spółki zależnej, spółka poniosła koszty doradztwa (podatkowe, prawne, finansowe) oraz koszty obsługi transakcji nabycia akcji. Zgodnie z uzyskaną wcześniej interpretacją miała prawo do odliczenia VAT od tych usług.
Na rzecz nabytej spółki świadczyła usługi konsultingowe opodatkowane 22 proc. VAT i odliczała podatek naliczony od towarów i usług kupowanych w związku z prowadzoną działalnością. Planuje połączenie ze spółką zależną poprzez przejęcie całego jej majątku w zamian za akcje wydane wspólnikom spółki zależnej (tzw. łączenie się przez przejęcie). Po połączeniu spółka przejmująca będzie kontynuować działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez spółkę zależną, tj. usługi kompleksowej opieki medycznej, zaniecha natomiast świadczenia usług konsultingowych. Zatem podstawą jej działalności po połączeniu będą usługi zwolnione od VAT.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała o obowiązek objęcia roczną korektą odliczonego VAT naliczonego z tytułu zakupu usług związanych z transakcją nabycia spółki zależnej.