Potwierdził to niedawno Sąd Najwyższy w wyroku ([b]sygn. IV CSK 81/09[/b]). Stanowisko to ma oczywiście szersze znaczenie, choć sprawa, która doprowadziła do jego sformułowania, jest nietypowa.
[srodtytul]W zamian za zrzeczenie[/srodtytul]
Chodzi o kamienicę przy ul. Świętojańskiej w Gdyni. Maria W. uzyskała w niej udział wynoszący 1/2 spadku po ojcu w 1953 r. W 1961 r., mieszkając wówczas w USA i legitymując się obywatelstwem amerykańskim, postanowiła skorzystać z możliwości, jaką dawał zawarty między PRL i USA układ z 1960 r. dotyczący roszczeń obywateli USA. Na jego podstawie PRL przekazała pewne kwoty na odszkodowania za majątek obywateli USA znajdujący się Polsce w zamian za zrzeczenie się własności na rzecz państwa. Takie odszkodowanie za swój udział Maria W. otrzymała w 1966 r. Decyzję stwierdzającą jego przejście na Skarb Państwa minister finansów wydał jednak dopiero 25 lipca 2000 r.
W 1972 r. Maria W. stała się ponownie współwłaścicielką 1/2 kamienicy wskutek dziedziczenia po drugiej współwłaścicielce, Wiktorii W. Maria W. zmarła w 1989 r. i udział ten przypadł w spadku po połowie: Ewie L. i Marii M.
Spadkobierczynie, uznając, że kamienica należy tylko do nich, ustanowiły 3 sierpnia 2000 r. odrębną własność znajdujących się w nich lokali: pięciu użytkowych i dziesięciu mieszkalnych oraz podzieliły je między siebie. Trzy lokale użytkowe Maria M. sprzedała w styczniu 2001 r. synowi Rolandowi W., a jeden od Ewy L kupiła jej córka Małgorzata L.-B.