Wniesienie aportu nie skutkuje powstaniem przychodu

Aport wnoszony do spółki komandytowej nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie udziały

Aktualizacja: 01.09.2009 07:40 Publikacja: 01.09.2009 06:30

Wniesienie aportu nie skutkuje powstaniem przychodu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 7 sierpnia 2009 r., III SA/Wa 384/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację. Planuje rozpoczęcie działalności polegającej na inwestowaniu w akcje spółek akcyjnych oraz udziały w spółkach z o.o. Zamierza nabywać akcje i udziały w innych podmiotach, a następnie wnieść je tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, która profesjonalnie będzie się zajmować zarządzaniem i nadzorowaniem spółek, których akcje/udziały będzie posiadać. Akcje i udziały stanowiące przedmiot wkładu do spółki komandytowej zostaną wniesione według ich wartości rynkowej i według takiej samej wartości ujęte w księgach tej spółki.

W związku z ich wniesieniem podatnik stanie się wspólnikiem spółki komandytowej i podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Zastanawiał się, czy wniesienie przez niego akcji w spółkach akcyjnych oraz udziałów w spółkach z o.o. jako aportów (wkładów) do spółki komandytowej spowoduje powstanie po jego stronie przychodu podatkowego.

Ponieważ nie zgadzał się z udzieloną mu informacją, złożył skargę do sądu.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Stwierdził, że istota sprawy sprowadzała się do oceny tego, [b]czy wniesienie aportu do spółki komandytowej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych[/b].

Zdaniem sądu stan faktyczny niniejszej sprawy nie może zostać skutecznie zakwalifikowany jako spełniający kryteria mówiące o osiągnięciu dochodu lub przychodu z odpłatnego zbycia. Dochodem jest bowiem stan faktyczny polegający na przysporzeniu majątkowym. Wskutek jakiegoś działania podatnika po jego stronie pojawia się dodatkowa wartość majątkowa.

[b]Jeśli chodzi zaś o aport wnoszony do spółki komandytowej, to wskazać należy, że jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie udziały.[/b] One zaś są surogatem uprawnień natury materialnej (nabycie prawa do udziału w zyskach i stratach spółki), ale też wyznacznikiem przede wszystkim praw korporacyjnych, a więc związanych z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność.

Dlatego do czasu, aż nastąpi zbycie udziału w takiej spółce, po stronie wspólnika nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu.

Nie znajduje tu zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Ustawodawca użył w nim zwrotu „odpłatne zbycie”. Aby zaś móc mówić o takiej sytuacji, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu osoba go wnosząca powinna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w wypadku sprzedaży przedmiotu aportu. Tak jednak nie jest.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 7 sierpnia 2009 r., III SA/Wa 384/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr