Zagraniczny bank tylko u siebie płaci podatek od odsetek z polskich obligacji

Jeśli polski podmiot wypłaca odsetki od obligacji będących w posiadaniu banku, który ma siedzibę w Austrii, Niemczech, Holandii lub Anglii, to nie pobiera podatku u źródła

Publikacja: 10.09.2009 07:41

Zagraniczny bank tylko u siebie płaci podatek od odsetek z polskich obligacji

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 września 2009 r. (III SA/ Wa 310/09).[/b]

Jego zdaniem zasada ta obowiązuje bez względu na to, czy zagraniczny bank nabył obligacje bezpośrednio od emitenta, czy też kupił je od innego podmiotu.

Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpił BRE Bank. Zapytał o sposób rozumienia czterech traktatów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Chodzi o umowy, które Polska zawarła z Austrią, Holandią, Niemcami i Wielką Brytanią. Pytanie dotyczyło odsetek, które BRE Bank wypłaca innym bankom ze wskazanych krajów (posiadaczom obligacji). Z konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wynika, że gdy odsetki są wypłacane z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank, odsetki podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym osoba je uzyskująca ma siedzibę. BRE Bank chciał więc potwierdzenia, że nie musi pobierać podatku u źródła przy ich zapłacie.

Minister finansów zgodził się z tym, ale tylko gdy zagraniczny bank nabył obligacje bezpośrednio od emitenta. Jego zdaniem przepis ten nie ma zastosowania, gdy odkupił je od innego podmiotu.

Spółka nie zgodziła się z takim stanowiskiem. Sprawa trafiła do sądu. Pierwszy raz WSA w Warszawie zajął się tym problemem 28 maja 2008 r. Przyznał wtedy rację spółce. Uchylił interpretację (co oznacza konieczność wydania następnej), ponieważ minister finansów nie ocenił stanowiska strony skarżącej i całkowicie pominął argumenty przedstawione przez nią we wniosku. Sąd nie mógł rozpatrywać sprawy merytorycznie, ponieważ decyzja nie miała uzasadnienia. Nakazał więc odnieść się do stosowanego w umowach pojęcia „jakakolwiek pożyczka”.

W kolejnej interpretacji minister finansów również nie zgodził się ze spółką. Uznał, że pojęcie pożyczki należy rozumieć tak, jak wskazuje na to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E1AF58EBBF600E6334DDF92ED20A1AF9?id=70928]kodeks cywilny[/link]. To oznacza, że nie jest nią emisja obligacji. Dlatego w takiej sytuacji sporny przepis nie ma zastosowania, a BRE Bank musi pobrać podatek u źródła.

We wczorajszym wyroku sąd uchylił także tę interpretację. Wskazał, że minister finansów niesłusznie zastosował do celów podatkowych definicję pożyczki zawartą w kodeksie cywilnym. Pojęcie to należy bowiem rozumieć szerzej. Przemawia za tym fakt, że takie szersze rozumienie występuje w niektórych przepisach podatkowych (np. art. 16 ust. 7b ustawy o CIT).

Sąd odniósł się także do przywoływanego przez wnioskodawcę komentarza do modelowej konwencji OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodził się z ministrem finansów, że nie jest to źródło prawa. Według WSA przy interpretacji traktatów nie można jednak pomijać kontekstu wynikającego z tego opracowania.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr