Reklama
Rozwiń

Zagraniczny bank tylko u siebie płaci podatek od odsetek z polskich obligacji

Jeśli polski podmiot wypłaca odsetki od obligacji będących w posiadaniu banku, który ma siedzibę w Austrii, Niemczech, Holandii lub Anglii, to nie pobiera podatku u źródła

Publikacja: 10.09.2009 07:41

Zagraniczny bank tylko u siebie płaci podatek od odsetek z polskich obligacji

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 września 2009 r. (III SA/ Wa 310/09).[/b]

Jego zdaniem zasada ta obowiązuje bez względu na to, czy zagraniczny bank nabył obligacje bezpośrednio od emitenta, czy też kupił je od innego podmiotu.

Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpił BRE Bank. Zapytał o sposób rozumienia czterech traktatów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Chodzi o umowy, które Polska zawarła z Austrią, Holandią, Niemcami i Wielką Brytanią. Pytanie dotyczyło odsetek, które BRE Bank wypłaca innym bankom ze wskazanych krajów (posiadaczom obligacji). Z konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wynika, że gdy odsetki są wypłacane z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank, odsetki podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym osoba je uzyskująca ma siedzibę. BRE Bank chciał więc potwierdzenia, że nie musi pobierać podatku u źródła przy ich zapłacie.

Minister finansów zgodził się z tym, ale tylko gdy zagraniczny bank nabył obligacje bezpośrednio od emitenta. Jego zdaniem przepis ten nie ma zastosowania, gdy odkupił je od innego podmiotu.

Spółka nie zgodziła się z takim stanowiskiem. Sprawa trafiła do sądu. Pierwszy raz WSA w Warszawie zajął się tym problemem 28 maja 2008 r. Przyznał wtedy rację spółce. Uchylił interpretację (co oznacza konieczność wydania następnej), ponieważ minister finansów nie ocenił stanowiska strony skarżącej i całkowicie pominął argumenty przedstawione przez nią we wniosku. Sąd nie mógł rozpatrywać sprawy merytorycznie, ponieważ decyzja nie miała uzasadnienia. Nakazał więc odnieść się do stosowanego w umowach pojęcia „jakakolwiek pożyczka”.

W kolejnej interpretacji minister finansów również nie zgodził się ze spółką. Uznał, że pojęcie pożyczki należy rozumieć tak, jak wskazuje na to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E1AF58EBBF600E6334DDF92ED20A1AF9?id=70928]kodeks cywilny[/link]. To oznacza, że nie jest nią emisja obligacji. Dlatego w takiej sytuacji sporny przepis nie ma zastosowania, a BRE Bank musi pobrać podatek u źródła.

We wczorajszym wyroku sąd uchylił także tę interpretację. Wskazał, że minister finansów niesłusznie zastosował do celów podatkowych definicję pożyczki zawartą w kodeksie cywilnym. Pojęcie to należy bowiem rozumieć szerzej. Przemawia za tym fakt, że takie szersze rozumienie występuje w niektórych przepisach podatkowych (np. art. 16 ust. 7b ustawy o CIT).

Sąd odniósł się także do przywoływanego przez wnioskodawcę komentarza do modelowej konwencji OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodził się z ministrem finansów, że nie jest to źródło prawa. Według WSA przy interpretacji traktatów nie można jednak pomijać kontekstu wynikającego z tego opracowania.

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 września 2009 r. (III SA/ Wa 310/09).[/b]

Jego zdaniem zasada ta obowiązuje bez względu na to, czy zagraniczny bank nabył obligacje bezpośrednio od emitenta, czy też kupił je od innego podmiotu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono