[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 19 sierpnia 2009 r. (I SA/Gl265/09).[/b]
Akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej (będący osobą prawną) zwrócił się do ministra finansów z pytaniem dotyczącym momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu uzyskania przychodu w tej spółce.
W interpretacji uznano, że przychody powinny być opodatkowane w formie comiesięcznych zaliczek, gdyż zgodnie z art. 5 w związku z art. 25 ustawy o CIT przychody z udziału w spółce osobowej niebędącej osobą prawną podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ustawa nie różnicuje sytuacji akcjonariuszy i komplementariuszy. Ich zysk jest proporcjonalny do wkładów wniesionych do spółki. Spółka osobowa nie jest podatnikiem CIT, a podatnikami są jej wspólnicy, których status jest jednakowy. Stąd nie można w sposób odmienny traktować akcjonariusza.
Podatnik zaskarżył interpretację do WSA, zarzucając jej błędną wykładnię przepisów ustawy o CIT poprzez przyjęcie, że akcjonariusz powinien opodatkowywać uzyskane przychody z tytułu udziałów w spółce w każdym miesiącu roku podatkowego, płacąc zaliczki. Zdaniem skarżącego techniczną niemożliwością jest oszacowanie i wykazanie miesięcznych przychodów osiągniętych z tytułu posiadanych przez akcjonariusza akcji. Ponadto wypłata dywidendy nie jest obligatoryjna i akcjonariusz w danym roku podatkowym wcale nie musi osiągnąć przychodu z tytułu jej wypłacenia.
WSA oddalił skargę. Zdaniem sądu [b]przychody osiągnięte przez osoby prawne z tytułu ich udziału w spółkach osobowych są opodatkowane na takich samych zasadach u wszystkich podmiotów tworzących te spółki[/b]. Strona skarżąca próbuje różnicować pozycję osób tworzących spółkę komandytowo-akcyjną, ale ustawa CIT na to nie zezwala. Zastosowanie ma w tej sprawie art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o CIT, wyrażający zasadę opodatkowania przychodu u każdego wspólnika oddzielnie.