Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 września 2009 r. uznał, że przepisy o odszkodowaniach za przejęcie prywatnych działek pod drogę publiczną nie naruszają konstytucji [o wyroku pisaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/8,363859_Szansy_na_rekompensate_juz_nie_ma.html]"Szansy na rekompensatę już nie ma"[/link] - red.]. Być może dla części byłych właścicieli, którzy dotąd nie otrzymali rekompensaty, rozwiązaniem będzie skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
TK badał konstytucyjność art. 73 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77328]ustawy z 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną[/link] (dalej: pwurap). Art. 73 ust. 1 pwurap przewidywał, że nieruchomości pozostające 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i zajęte pod drogi publiczne, od 1 stycznia 1999 r. podlegały wywłaszczeniu z mocy ustawy i za odszkodowaniem.
Kwestionowany przed TK przepis regulował tryb wypłaty rekompensat z tytułu wywłaszczenia. W szczególności wymagał złożenia przez byłego właściciela wniosku w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r. (następnie roszczenia odszkodowawcze wygasały). Szkopuł w tym, że zgodnie z art. 73 ust. 3 pwurap wypłata odszkodowania powinna być poprzedzona decyzją wojewody, która stwierdzała następującą z mocy samego prawa zmianę stosunków własnościowych. Przed jej wydaniem postępowanie w sprawie odszkodowania było właściwie bezprzedmiotowe. Niejednokrotnie okazywało się, że uzyskanie decyzji wyłącznie deklaratoryjnej stanowiło problem, co potwierdza jedna ze spraw rozstrzygniętych niedawno przez ETPC.
[srodtytul]Odszkodowanie po ośmiu latach[/srodtytul]
Skarżący, państwo Polańscy, byli właścicielami gruntów położonych w miejscowości Wieprz (woj. śląskie). Do 1999 r. Rejon Dróg Publicznych bezumownie korzystał z należącej do nich działki, która miała zostać przeznaczona na rozbudowę drogi wojewódzkiej. W 2001 r., zgodnie z przepisami pwurap, skarżący wystąpili do zarządu dróg w Żywcu o ustalenie i wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia. Decyzja wojewody stwierdzająca wywłaszczenie zapadła dopiero w 2006 r., a należności wobec państwa Polańskich zostały uregulowane rok później.