Wojewoda lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Markuszów w sprawie udzielenia pełnomocnictwa przewodniczącemu rady do reprezentowania jej przed Prokuraturą Rejonową w Puławach, Sądem Rejonowym w Puławach i innymi sądami (chodziło o sprawy przeciwko byłemu wójtowi gminy).
Wojewoda uznał, że uchwałę podjęto bez podstawy prawnej, bo udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania organu gminy – rady gminy – w postępowaniu karnym nie mieści się w zakresie zadań gminy służących zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Nie należy zatem do zakresu działania gminy i nie może być przedmiotem uchwały.
Zdaniem wojewody rada gminy nie może wystąpić w charakterze pokrzywdzonego także dlatego, że kodeks postępowania karnego nie zalicza organu jednostki samorządu terytorialnego do kręgu podmiotów, którym przysługuje to uprawnienie.
W skardze sądowej rada podnosiła, że sprawa ma charakter publiczny i znaczenie lokalne, dlatego wolno było podjąć taką uchwałę. Nie zgodziła się z argumentacją wojewody, że rada gminy nie może wystąpić w charakterze pokrzywdzonego. Powołała się na to, że Sąd Rejonowy w Puławach dopuścił do udziału w postępowaniu pełnomocnika rady Leszka B. (jest jej przewodniczącym).
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygn. III SA/Lu 205/09) [/b]stwierdził, że skarga jest niezasadna. Jego zdaniem, możliwości reprezentowania gminy w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego przez radę gminy nie można wywieść ani z art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, ani z innych przepisów tej ustawy. Kompetencji tej nie przewidują też regulacje kodeksu postępowania karnego.