Zaniechanie przedsięwzięcia nie skutkuje korektą w VAT

Jeśli dojdzie do zaniechania inwestycji z przyczyn niezależnych od podatnika, nie trzeba korygować podatku naliczonego od towarów i usług, które zostały nabyte dla celów tej inwestycji

Publikacja: 21.10.2009 06:25

Zaniechanie przedsięwzięcia nie skutkuje korektą w VAT

Foto: Fotorzepa, Justyna Dudek JD Justyna Dudek

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 października 2009 r. (I SA/Gd 459/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Ponosiła wydatki inwestycyjne dotyczące wybudowania fabryki. Z powodów ekonomicznych podjęła decyzję o zaniechaniu inwestycji. W momencie zakupu usług związanych z rozpoczętą inwestycją odliczyła podatek naliczony z faktur dokumentujących te zakupy.

Zastanawiała się jednak, czy w miesiącu podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji jest zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego, uprzednio odliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług stanowiących wydatki inwestycyjne. Jej zdaniem nie musi tego robić.

Inaczej uważał jednak minister finansów. Stwierdził, że związek zakupu towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełniać podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony. Zaniechanie inwestycji skutkuje tym, że inwestycja nie będzie w przyszłości służyć do wykonywania czynności opodatkowanych i tym samym osiąganiu przychodów.

Spółka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Sprawa trafiła do WSA.

[wyimek]Brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością nie wyklucza prawa do odliczenia podatku[/wyimek]

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd uznał skargę za zasadną. Przypomniał, że w art. 91 ust. 8 ustawy o VAT postanowiono, że „korekty, o której mowa w ust. 5 – 7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania”.

Odwołanie do ust. 2 art. 91 wskazuje, że chodzi w tym przypadku o towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Chodzi zatem w tym zakresie o korektę podatku naliczonego (odliczonego) z tytułu nabycia towarów i usług w celu wytworzenia towaru zaliczanego przez podatnika do środków trwałych, który przed oddaniem do użytkowania został zbyty lub zmieniono jego przeznaczenie, np. miał służyć sprzedaży opodatkowanej, a będzie służył działalności zwolnionej od podatku.

[b]Unormowanie to nie znajduje jednak zastosowania do tzw. zaniechanych inwestycji. Czynności zaniechania inwestycji, a więc niewykorzystywania nabytych dla jej celów towarów i usług, nie można utożsamiać z ich zbyciem czy też zmianą ich przebaczenia, o których stanowi art. 91 ust. 8 ustawy.[/b]

Sąd zauważył również, że i[b]nterpretacja ministra finansów jest sprzeczna z przepisami [b]dyrektywy 2006/112 [/b]oraz [b]VI dyrektywy[/b], gdyż narusza zasadę neutralności VAT. [/b]

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 października 2009 r. (I SA/Gd 459/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo