[b]Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 100/09)[/b] potwierdził, że dotyczy to także sytuacji, w których sąd zdecydował się umorzyć upadłemu przedsiębiorcy długi niespłacone w postępowaniu upadłościowym z powodu braku majątku, którego sprzedaż pozwoliłaby na ich spłatę .
Po zakończeniu postępowania upadłościowego wierzyciele, których długi nie zostały spłacone, mogą co do zasady egzekwować je przymusowo przez komornika sądowego.
[srodtytul]Dwa podejścia do upadłości[/srodtytul]
Może się jednak zdarzyć i tak, że upadłość jest następstwem wyjątkowych i niezależnych od upadłego okoliczności, a ten rzetelnie wykonywał obowiązki nałożone na niego w postępowaniu upadłościowym i nie ma podstaw do pozbawienia go prawa prowadzenia firmy własnej lub pełnienia odpowiedzialnych funkcji.
W takiej sytuacji sąd może, na podstawie art. 369 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=48FD6A48300C6BE432EF268D2C27985A?id=328912]prawa upadłościowego i naprawczego (p.u.n.)[/link], umorzyć całość lub część długów upadłego niespłaconych w wyniku postępowania upadłościowego. Umorzenie obejmuje długi umieszczone na liście wierzytelności i te, które mogłyby zostać na niej umieszczone. Dotyczy zaś tylko przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i tylko upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.