Dług umorzony – wpis pozostaje

Upadły przedsiębiorca, choć uwolniony od długu, będzie nadal wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych

Publikacja: 03.12.2009 06:57

Dług umorzony – wpis pozostaje

Foto: Fotorzepa, Kar Karol Zienkiewicz

[b]Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 100/09)[/b] potwierdził, że dotyczy to także sytuacji, w których sąd zdecydował się umorzyć upadłemu przedsiębiorcy długi niespłacone w postępowaniu upadłościowym z powodu braku majątku, którego sprzedaż pozwoliłaby na ich spłatę .

Po zakończeniu postępowania upadłościowego wierzyciele, których długi nie zostały spłacone, mogą co do zasady egzekwować je przymusowo przez komornika sądowego.

[srodtytul]Dwa podejścia do upadłości[/srodtytul]

Może się jednak zdarzyć i tak, że upadłość jest następstwem wyjątkowych i niezależnych od upadłego okoliczności, a ten rzetelnie wykonywał obowiązki nałożone na niego w postępowaniu upadłościowym i nie ma podstaw do pozbawienia go prawa prowadzenia firmy własnej lub pełnienia odpowiedzialnych funkcji.

W takiej sytuacji sąd może, na podstawie art. 369 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=48FD6A48300C6BE432EF268D2C27985A?id=328912]prawa upadłościowego i naprawczego (p.u.n.)[/link], umorzyć całość lub część długów upadłego niespłaconych w wyniku postępowania upadłościowego. Umorzenie obejmuje długi umieszczone na liście wierzytelności i te, które mogłyby zostać na niej umieszczone. Dotyczy zaś tylko przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i tylko upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.

Tak właśnie zakończyło się w 2008 r. postępowanie upadłościowe Stanisława K., właściciela przedsiębiorstwa wielobranżowego, rozpoczęte w 2006 r. postanowieniem o ogłoszeniu jego upadłości. Rok wcześniej decyzja sądu upadłościowego była inna – oddalił pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości z braku majątku wystarczającego choćby na koszty postępowania upadłościowego.

[wyimek]Do rejestru dłużników niewypłacalnych sąd wpisuje z własnej inicjatywy[/wyimek]

W postanowieniu wydanym w marcu 2008 r. stwierdzającym zakończenie postępowania upadłościowego wszczętego w 2006 r. sąd orzekł na podstawie 369 ust. 1 p.u.n. o umorzeniu całości niespłaconych zobowiązań przedsiębiorcy. W związku z tym postępowaniem w czerwcu 2008 r. sąd rejestrowy dokonał z urzędu na podstawie art. 55 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym wpisu Stanisława K. do rejestru dłużników niewypłacalnych.

[srodtytul]Dwa razy wśród niewypłacalnych[/srodtytul]

W listopadzie 2008 r. sąd rejestrowy otrzymał postanowienie z 2005 r. odmawiające ogłoszenia upadłości Stanisława K. ze wzmianką o jego prawomocności. Na tej podstawie referendarz sądowy wydał postanowienie o wpisie Stanisława K. do rejestru dłużników niewypłacalnych. W skardze na to postanowienie były przedsiębiorca argumentował, że nie ma podstaw do umieszczania go w rejestrze, bo – po pierwsze – został już wpisany w związku z postępowaniem upadłościowym wszczętym w 2006 r., a po drugie – w momencie dokonywania tego wpisu nie ciążyły i nie ciążą już na nim, w związku z orzeczeniem sądu o umorzeniu wydanym na podstawie art. 369 ust. 1 p.u.n., żadne zobowiązania, które mogłyby być podstawą wpisu.

[srodtytul]Mimo wszystko dłużnik [/srodtytul]

Sąd rejestrowy utrzymał jednak to orzeczenie w mocy. Argumentował, że ta sama osoba może być wpisana do rejestru kilkakrotnie, jeśli są spełnione przesłanki przewidziane w art. 55 ustawy o KRS i że również ogłoszenie upadłości i umorzenie w całości przez sąd upadłościowy zobowiązań niespłaconych w postępowaniu upadłościowym nie może być przesłanką do wykreślenia wpisu, bo te przesłanki określono w art. 59 i 60 ustawy o KRS.

Wskutek apelacji Stanisława K. sprawa trafiła do sądu II instancji. Nie miał on wątpliwości, że jeśli w stosunku do tej samej osoby w związku z tymi samymi długami raz wniosek został prawomocnie oddalony z powodu braku majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania, a następnie ogłoszono jej upadłość, to osoba ta musi być z urzędu dwukrotnie wpisana do rejestru dłużników niewypłacalnych. Nie był natomiast pewny, czy w drugim postępowaniu o wpis sąd powinien wziąć od uwagę, że na podstawie art. 396 p.u.n. upadły przestał być dłużnikiem. Stąd pytanie prawne do SN.

SN w uchwale podjętej w odpowiedzi na to pytanie stwierdził, że postanowienie wydane na podstawie tego przepisu nie stanowi przeszkody do wpisania takiego dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.

[ramka][b]Kto w rejestrze [/b]

Rejestr dłużników niewypłacalnych prowadzony jest w obrębie KRS. Figurują w nim m.in. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeśli ogłoszono ich upadłość lub jeśli sąd wniosku o ogłoszenie upadłości nie uwzględnił z braku majątku wystarczającego choćby na koszty postępowania upadłościowego, a także w razie umorzenia prowadzonej przeciwko indywidualnemu przedsiębiorcy egzekucji komorniczej lub administracyjnej z tego powodu, że nie uzyska się z niej sumy wyższej niż koszty egzekucyjne. To samo dotyczy wspólników upadłych i niewypłacalnych spółek cywilnych, jawnych, partnerskich itp.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr