[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 9 marca 2010 r. (I SA/Po 51/10).[/b]
Spółka kupuje od rolnika ryczałtowego buraki cukrowe, wypłacając dostawcy zryczałtowany zwrot podatku VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu zwiększa u nabywcy podatek naliczony w okresie rozliczeniowym, w którym zapłacił on należność za produkty rolne, pod warunkiem że zapłata nastąpiła w ciągu 14 dni od dnia zakupu, chyba że umowa z rolnikiem wydłuży ten okres (art. 116 ust. 6 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]).
Ceny buraków cukrowych są regulowane i zależą od jakości cukru z nich wytworzonego. Stąd spółka rozlicza się ze swoim dostawcą w dwóch etapach. W momencie dostawy płaci 90 proc. prognozowanej ceny, a pozostałe 10 proc., gdy zostanie określona ostateczna cena. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytała, czy może zwiększyć podatek naliczony o kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT od zapłaconej części należności już w okresie jej uiszczenia.
Organ podatkowy stwierdził, że nie i że prawo do odliczenia przysługuje spółce dopiero w momencie ostatecznego rozliczenia z rolnikiem, ponieważ dopiero wtedy następuje zapłata należności. Spółka zaskarżyła tę interpretację, podnosząc, że w przepisie mowa jest o „należności”, a nie o „całej należności”, dlatego przepis obejmuje również zapłatę części należności.
Sąd uznał, że organ źle interpretuje zwrot „zapłata należności”, użyty w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ ustawodawca rozróżnia pojęcia „zapłata należności” i „zapłata całej należności”. Przez „należność” należy rozumieć nie tylko całą należność, ale również jej część. Celem art. 116 ust. 6 pkt 2 jest skłonienie podatnika do szybkiej zapłaty należności. W tym wypadku, ze względu na przedmiot obrotu, podatnik nie mógł wcześniej zapłacić całej należności, bo nie znał jej ostatecznej wartości.