Zapłata rolnikowi części należności umożliwia odliczenie

Podatnik kupujący produkty rolne od rolnika ryczałtowego nie musi czekać do ostatecznego rozliczenia transakcji, czyli zapłaty całej należności, aby mógł odliczyć VAT naliczony przy poszczególnych płatnościach za tę transakcję

Aktualizacja: 26.04.2010 04:00 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Zapłata rolnikowi części należności umożliwia odliczenie

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Red

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 9 marca 2010 r. (I SA/Po 51/10).[/b]

Spółka kupuje od rolnika ryczałtowego buraki cukrowe, wypłacając dostawcy zryczałtowany zwrot podatku VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu zwiększa u nabywcy podatek naliczony w okresie rozliczeniowym, w którym zapłacił on należność za produkty rolne, pod warunkiem że zapłata nastąpiła w ciągu 14 dni od dnia zakupu, chyba że umowa z rolnikiem wydłuży ten okres (art. 116 ust. 6 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]).

Ceny buraków cukrowych są regulowane i zależą od jakości cukru z nich wytworzonego. Stąd spółka rozlicza się ze swoim dostawcą w dwóch etapach. W momencie dostawy płaci 90 proc. prognozowanej ceny, a pozostałe 10 proc., gdy zostanie określona ostateczna cena. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytała, czy może zwiększyć podatek naliczony o kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT od zapłaconej części należności już w okresie jej uiszczenia.

Organ podatkowy stwierdził, że nie i że prawo do odliczenia przysługuje spółce dopiero w momencie ostatecznego rozliczenia z rolnikiem, ponieważ dopiero wtedy następuje zapłata należności. Spółka zaskarżyła tę interpretację, podnosząc, że w przepisie mowa jest o „należności”, a nie o „całej należności”, dlatego przepis obejmuje również zapłatę części należności.

Sąd uznał, że organ źle interpretuje zwrot „zapłata należności”, użyty w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ ustawodawca rozróżnia pojęcia „zapłata należności” i „zapłata całej należności”. Przez „należność” należy rozumieć nie tylko całą należność, ale również jej część. Celem art. 116 ust. 6 pkt 2 jest skłonienie podatnika do szybkiej zapłaty należności. W tym wypadku, ze względu na przedmiot obrotu, podatnik nie mógł wcześniej zapłacić całej należności, bo nie znał jej ostatecznej wartości.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Maciej Janicki, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Szczecinie):[/b]

To orzeczenie potwierdza ugruntowującą się w ciągu ostatnich 12 miesięcy linię orzeczniczą, że podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej części, która została zapłacona rolnikowi ryczałtowemu. Niewątpliwie jest to bardzo korzystne stanowisko dla wszystkich przedsiębiorców kupujących produkty rolne od rolników ryczałtowych.

Wyrok ten powinien zainteresować zwłaszcza tych odbiorców produktów rolnych, których umowy przewidują rozliczanie należności za dostarczane produkty etapami (wpłaty kolejnych rat) lub gdy ostateczna wartość transakcji nie jest znana od początku ze względu na jej uzależnienie od pewnych zmiennych (np. tak jak w tej sprawie, gdzie cena za buraki była uzależniona od jakości cukru z nich wytworzonego).

Obecnie, ze względu na restrykcyjne podejście władz skarbowych, wiele firm zwleka z odliczeniem zryczałtowanego zwrotu podatku VAT zapłaconego rolnikowi ryczałtowemu do momentu zapłaty całej należności za dostarczone produkty.

Zastosowanie się do wniosków płynących z prezentowanego orzeczenia (oraz innych je poprzedzających, np. [b]orzeczenia NSA z 7 kwietnia 2009 r., IFSK 254/08)[/b] może umożliwić takim przedsiębiorcom wcześniejsze odliczanie VAT, a tym samym przyczynić się do usprawnienia przepływów pieniężnych w firmie.

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że ewentualna decyzja o wcześniejszym odliczeniu powinna być poprzedzona gruntowną analizą warunków transakcji, tak aby zminimalizować ryzyko potencjalnego sporu z organami podatkowymi, które (co widać po zapadających orzeczeniach sądowych) nadal prezentują pogląd, że prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi VAT jedynie po zapłacie całej należności na rzecz rolnika ryczałtowego.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo