Nie było dostawy - nie ma obrotu

W sytuacji, gdy nie została zrealizowana umowa przedwstępna, wygasło zobowiązanie podatkowe wynikające z otrzymania zaliczki na poczet dostawy wynikającej z niezrealizowanej ostatecznie umowy

Publikacja: 25.05.2010 04:40

Nie było dostawy - nie ma obrotu

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z 7 maja 2010 r., I SA/Kr 1729/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka akcyjna złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji. W 2008 r. wykonywała w ramach działalności gospodarczej zarówno czynności opodatkowane, jak i nieopodatkowane VAT. Ponoszone przez nią wydatki związane z wykonywaniem ww. czynności stanowiły koszty o charakterze ogólnym, co do których nie ma możliwości jednoznacznego powiązania z konkretnymi czynnościami czy grupą czynności.

Spółka zwróciła w 2008 r. zaliczki wpłacone przez klientów w latach poprzednich, w związku z czym wystawiła faktury korygujące. Doprowadziło to do sytuacji, w której suma zwróconych kwot jest wyższa od sumy kwot należnych z tytułu sprzedaży, a tym samym wartość VAT przyjęła wartość ujemną – w deklaracjach VAT wykazano wartość ujemną.

Zastanawiała się, czy przysługuje jej zwrot VAT, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku należnego jest wartością ujemną?

Zdaniem spółki wartości wynikające z faktur korygujących do faktur wystawionych w poprzednich latach podatkowych pozostają bez wpływu na poziom obrotu, a tym samym nie powinny być uwzględniane w procesie ustalania proporcji.

Innego zdania były organy podatkowe. Sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA skarga jest zasadna. Sąd przypomniał, że zastosowanie prawa wspólnotowego w sprawach podatkowych nie jest obowiązkiem tylko sądów administracyjnych, ale także organów podatkowych.

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości należy wnioskować, że [b]wówczas gdy ostatecznie nie doszło do realizacji umowy (wykonania usługi lub dostawy towaru), kwoty zapłacone tytułem zaliczki (zadatku) na poczet należności wynikających z tejże umowy nie podlegają opodatkowaniu (wyrok z 18 lipca 2007 r., C – 277/05)[/b].

Mimo że pogląd ten został wyrażony na tle stanu faktycznego dotyczącego zatrzymania zadatku jako odszkodowania, a nie zwrotu zaliczek, to zdaniem WSA w sytuacji, gdy nie została zrealizowana umowa przedwstępna, wygasło zobowiązanie podatkowe wynikające z otrzymania zaliczki na poczet dostawy wynikającej z niezrealizowanej ostatecznie umowy [b](zob. pogląd wyrażony w pkt 19 wyroku z 18 lipca 2007 r., C – 277/05[/b], na tle dotychczasowego orzecznictwa ETS).

[b]Opodatkowaniu VAT, co do zasady, podlegają bowiem dostawy towarów i świadczenie usług, a nie płatności dokonane z tytułu tych transakcji (wyrok ETS z 9 października 2001 r., C – 108/99)[/b].

[b]Z dniem zamknięcia systemu konsorcjum wystąpił obowiązek skorygowania faktur zaliczkowych. Wygasła bowiem podstawa faktyczna do ich wystawienia. Obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link], udokumentowany pierwotnymi fakturami zaliczkowymi, należało zatem skorygować.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z 7 maja 2010 r., I SA/Kr 1729/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo