[b]Każdy świadczeniodawca biorący udział w takim konkursie może się skarżyć do sądu administracyjnego, jeżeli jego interes prawny doznał uszczerbku – orzekł NSA (sygn. II GSK 410/10, 417/10 i 418/10).[/b]
Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że skargę może złożyć tylko ten świadczeniodawca, który złożył odwołanie od rozstrzygnięcia postępowania. Inni biorący udział w konkursie ofert nie mają takiego prawa.
Z takim uzasadnieniem WSA odrzucił trzy skargi Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie na decyzje prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pogotowie uczestniczyło w konkursie ofert na udzielanie świadczeń ratownictwa medycznego. Ofertę zgłosił również Samodzielny Publiczny ZOZ w Turku. Ostatecznie wybrano ofertę pogotowia. Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu oddalił odwołanie konkurenta. Uwzględnił je natomiast prezes NFZ, uchylając decyzję dyrektora Wielkopolskiego OW NFZ.
WSA w Warszawie odrzucił skargę pogotowia, gdyż jego zdaniem nie miało ono legitymacji do wniesienia skargi na decyzję prezesa NFZ. Zapadła ona bowiem w wyniku odwołania ZOZ. A skoro zgodnie z art. 154 ust. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E1AAF85FD4F7BE426412598AA90BA32?id=282315]ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej [/link](...) skarga do sądu od decyzji prezesa NFZ przysługuje świadczeniodawcy, nie ma wątpliwości, że chodzi o tego, który złożył odwołanie od ogłoszenia o rozstrzygnięciu konkursu. A nie o innych świadczeniodawców, którzy brali udział w postępowaniu konkursowym.
[wyimek]Nie było podstaw do odrzucenia skarg pogotowia na decyzję prezesa NFZ [/wyimek]