Chroniony patentem europejskim jest bowiem tylko wynalazek pełniący określone funkcje, dla których został stworzony – uznał w [b]wyroku z 6 lipca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (C-428/08)[/b].
Sprawę wytoczyła spółka Monsanto Technology LLC będąca właścicielem patentu europejskiego na sekwencję DNA, która po wprowadzeniu do soi powoduje, że staje się ona odporna na powszechnie wykorzystywany w rolnictwie środek chwastobójczy. Tak zmodyfikowana genetycznie soja jest na masową skalę uprawiana w Argentynie, w której patent firmy Monsanto nie podlega ochronie prawnej. Mączka z tej soi była przywożona do Europy, a następnie sprzedawana.
Monsanto domagało się przed sądem w Hadze zakazania wwozu mączki zawierającej opatentowane przez nią DNA i stwierdzenia naruszenia jej praw do patentu. Sąd postanowił zadać pytanie Trybunałowi.
Ten doszedł do wniosku, że przepisy unijne uzależniają ochronę od spełnienia warunku, by informacja genetyczna zawarta w opatentowanym produkcie lub stanowiąca ten produkt spełniała w danej chwili swą funkcję.
Jedyną funkcją opatentowanej sekwencji DNA jest ochrona przed złym wpływem środków chwastobójczych. Po przetworzeniu na mączkę nie pełni już funkcji, dla której została stworzona. A to oznacza, że nie przysługuje jej ochrona wynikająca z patentu europejskiego.