Jeśli urząd dokona czynności, skarga nie ma sensu

Gdy po wniesieniu skargi na bezczynność właściwy organ wyda stosowny akt administracyjny, co do którego pozostawał w bezczynności, postępowanie sądowe powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe

Aktualizacja: 15.07.2010 04:26 Publikacja: 15.07.2010 03:00

Jeśli urząd dokona czynności, skarga nie ma sensu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny Gorzowie Wlkp. w wyroku z 5 lipca 2010 r., I SAB/Go 14/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

S.B. wystąpiła o zastosowanie nadzwyczajnego trybu postępowania w postaci wznowienia postępowania zakończonego wydaną decyzją ostateczną.

Dyrektor izby skarbowej wznowił postępowanie, po czym zawiadomił skarżącą o możliwości zapoznania się z materiałem i wypowiedzenia w sprawie w ciągu siedmiu dni od doręczenia zawiadomienia.

Skarżąca złożyła skargę do WSA na bezczynność dyrektora izby skarbowej.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że w zaistniałych okolicznościach należało umorzyć postępowanie.

Przypomniał, że postępowanie sądowoadministracyjne staje się bezprzedmiotowe, jeżeli w jego toku wystąpią zdarzenia, w następstwie których przestanie istnieć sprawa sądowoadministracyjna, tzn. gdy przed wydaniem wyroku przestanie istnieć przedmiot zaskarżenia.

W szczególności sprawa sądowoadministracyjna przestaje istnieć na skutek uwzględnienia skargi przez organ administracyjny w trybie autokontroli. Wydanie aktu administracyjnego lub podjęcie czynności po wniesieniu skargi na bezczynność oznacza, że sąd nie będzie już mógł uwzględnić skargi.

Zgodnie bowiem z art. 149 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CFF0E08F17CDC08D8D52B5808C14BF7B?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] sąd, uwzględniając skargę na bezczynność organów w sprawach określonych w art. 3 § 2 pkt 1 – 4a, zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie aktu lub do dokonania czynności albo stwierdzenia lub uznania uprawnienia czy też obowiązku wynikających z przepisów prawa.

W wyniku aktywności organu po wniesieniu skargi przestaje istnieć przedmiot skargi, którym w tej sprawie jest bezczynność organu.

Oznacza to, że postępowanie sądowoadministracyjne, wszczęte skargą na bezczynność, stało się bezprzedmiotowe i podlega umorzeniu. Wydanie stosownego orzeczenia przez organ administracyjny po wniesieniu skargi na bezczynność organu, a przed jej rozpoznaniem przez sąd, jest inną przyczyną bezprzedmiotowości w rozumieniu art. 161 § 1 pkt 3.

W rozpoznawanej sprawie dyrektor izby skarbowej, po wniesieniu przez skarżącą skargi na bezczynność tego organu w postępowaniu wznowieniowym, zakończył to postępowanie wydaniem stosownej decyzji administracyjnej. Tym samym wystąpił skutek odnoszący się do istoty żądania skargi na bezczynność, gdyż uwzględnienie skargi przez sąd w tym przypadku mogłoby wyrażać się jedynie w zobowiązaniu organu do załatwienia sprawy przez wydanie w określonym terminie decyzji administracyjnej kończącej postępowanie wznowieniowe.

Gdy po wniesieniu skargi na bezczynność właściwy organ wyda stosowny akt administracyjny, co do którego pozostawał w bezczynności, dane postępowanie sądowe wszczęte skargą na bezczynność organu, jako bezprzedmiotowe, powinno zostać umorzone.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny Gorzowie Wlkp. w wyroku z 5 lipca 2010 r., I SAB/Go 14/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku