[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd stwierdził, że w zaistniałych okolicznościach należało umorzyć postępowanie.
Przypomniał, że postępowanie sądowoadministracyjne staje się bezprzedmiotowe, jeżeli w jego toku wystąpią zdarzenia, w następstwie których przestanie istnieć sprawa sądowoadministracyjna, tzn. gdy przed wydaniem wyroku przestanie istnieć przedmiot zaskarżenia.
W szczególności sprawa sądowoadministracyjna przestaje istnieć na skutek uwzględnienia skargi przez organ administracyjny w trybie autokontroli. Wydanie aktu administracyjnego lub podjęcie czynności po wniesieniu skargi na bezczynność oznacza, że sąd nie będzie już mógł uwzględnić skargi.
Zgodnie bowiem z art. 149 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CFF0E08F17CDC08D8D52B5808C14BF7B?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] sąd, uwzględniając skargę na bezczynność organów w sprawach określonych w art. 3 § 2 pkt 1 – 4a, zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie aktu lub do dokonania czynności albo stwierdzenia lub uznania uprawnienia czy też obowiązku wynikających z przepisów prawa.
W wyniku aktywności organu po wniesieniu skargi przestaje istnieć przedmiot skargi, którym w tej sprawie jest bezczynność organu.