Kiedy zwrócona nadwyżka VAT jest przychodem

Gdy podatnik uzyskał zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, powinien wykazać przychód w części, w jakiej uprzednio zaliczył VAT do kosztów podatkowych. Nie jest konieczna korekta kosztów

Aktualizacja: 23.08.2010 04:43 Publikacja: 23.08.2010 03:00

Kiedy zwrócona nadwyżka VAT jest przychodem

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Red

[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 27 lipca 2010 r. (I SA/Gl 359/10).[/b]

Spółka nie odliczała VAT naliczonego nad należnym. Gdy po czasie zorientowała się w niekorzystnej dla siebie praktyce, skorygowała właściwe deklaracje VAT, wykazując nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym do zwrotu. Skierowała też do organu podatkowego pytanie: czy po dokonaniu korekty VAT powinna również skorygować uprzednio złożone deklaracje na podatek CIT, czy też powinna na bieżąco zaliczyć skorygowany VAT do przychodów?

Jej zdaniem prawidłowe jest stanowisko drugie, bowiem przemawia za tym treść art. 12 ust. 1 pkt 4f [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] a także [b]wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (C-414/07)[/b]. Spółka powołała się również na art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie kwalifikuje się zwróconych podatków, niezaliczonych do kosztów podatkowych. A contrario, w razie zakwalifikowania podatków do kosztów, po zwróceniu powinny być one zaliczone do kategorii przychodów.

Organ nie podzielił stanowiska spółki. Powołał się na ogólną regułę, z której wynika, że co do zasady do kosztów nie zalicza się podatku VAT. Wyjątek zachodzi w sytuacji, gdy podatek nie może być odliczony i zwrócony podatnikowi. Spółka miała do tego prawo, jednak z niego nie skorzystała.

Sąd uchylił interpretację. Stwierdził, że organ nie przyjął właściwej wykładni wszystkich istotnych w sprawie przepisów. Powinien zbadać relację między art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a i art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT. Organ słusznie określił, w jakich przypadkach podatnikowi przysługuje możliwość zaliczenia podatku naliczonego do kosztów, jednak pominął uregulowanie z art. 12 ust. 1 pkt 4f.

Zgodnie z tym przepisem przychodem w razie zwrotu VAT jest podatek naliczony w części, w której został on uprzednio zaliczony do kosztów podatkowych.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Joanna Zawiejska-Rataj, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu):[/b]

Z wyrokiem tym trudno się zgodzić. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku VAT przychodem jest naliczony podatek od towarów i usług w części, w której uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten pozwala na uniknięcie korekty kosztów uzyskania przychodu, która wiązałaby się co do zasady z koniecznością uiszczenia stosownych odsetek.

Należy mieć na uwadze, że w ustawie o CIT wyraźnie zostały wskazane sytuacje, kiedy naliczony podatek VAT może być kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT). Może jedną z nich jest taka, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia. Katalog ten nie obejmuje zatem przypadku, gdy podatnikowi prawo do odliczenia przysługiwało, ale on z niego nie skorzystał.

Organy podatkowe przyjęły, że art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT może mieć zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy uprzednie zaliczenie VAT do kosztów uzyskania przychodów było zgodne z przepisami ustawy o CIT. W innych przypadkach konieczne jest odpowiednie skorygowanie kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie prezentowane jest również w innych interpretacjach indywidualnych[b] (np. Izby Skarbowej w Warszawie z 18 października 2007 r., IP-PB3-423-82/07-02/AJ)[/b] a także szeroko w doktrynie.

W świetle brzmienia obowiązujących przepisów zgodzić się należy ze stanowiskiem nakazującym korektę kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT i z prawa tego nie skorzystał, a jednocześnie nieodliczony podatek uznał za koszt uzyskania przychodów sprzecznie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT.

W takim wypadku podatnik nie był w ogóle uprawniony do zaliczenia VAT do kosztów uzyskania przychodów, a zatem powinny one tak czy inaczej ulec korekcie. Gdyby pierwotnie podatek taki nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów a następnie w wyniku skorzystania z prawa do odliczenia podatnik uzyskałby jego stosowny zwrot, zastosowanie mógłby znaleźć art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych podatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT ma również zastosowanie do zwrotów VAT uzyskanych wskutek [b]wyroku Trybunału w sprawie Magoora (C-414/07)[/b], na który powołała się skarżąca, w którym Trybunał uznał, że po 30 kwietnia 2004 r. ograniczenie prawa do odliczenia VAT naliczonego było niezgodne z prawem wspólnotowym.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 27 lipca 2010 r. (I SA/Gl 359/10).[/b]

Spółka nie odliczała VAT naliczonego nad należnym. Gdy po czasie zorientowała się w niekorzystnej dla siebie praktyce, skorygowała właściwe deklaracje VAT, wykazując nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym do zwrotu. Skierowała też do organu podatkowego pytanie: czy po dokonaniu korekty VAT powinna również skorygować uprzednio złożone deklaracje na podatek CIT, czy też powinna na bieżąco zaliczyć skorygowany VAT do przychodów?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo