[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 27 lipca 2010 r. (I SA/Gl 359/10).[/b]
Spółka nie odliczała VAT naliczonego nad należnym. Gdy po czasie zorientowała się w niekorzystnej dla siebie praktyce, skorygowała właściwe deklaracje VAT, wykazując nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym do zwrotu. Skierowała też do organu podatkowego pytanie: czy po dokonaniu korekty VAT powinna również skorygować uprzednio złożone deklaracje na podatek CIT, czy też powinna na bieżąco zaliczyć skorygowany VAT do przychodów?
Jej zdaniem prawidłowe jest stanowisko drugie, bowiem przemawia za tym treść art. 12 ust. 1 pkt 4f [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] a także [b]wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (C-414/07)[/b]. Spółka powołała się również na art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie kwalifikuje się zwróconych podatków, niezaliczonych do kosztów podatkowych. A contrario, w razie zakwalifikowania podatków do kosztów, po zwróceniu powinny być one zaliczone do kategorii przychodów.
Organ nie podzielił stanowiska spółki. Powołał się na ogólną regułę, z której wynika, że co do zasady do kosztów nie zalicza się podatku VAT. Wyjątek zachodzi w sytuacji, gdy podatek nie może być odliczony i zwrócony podatnikowi. Spółka miała do tego prawo, jednak z niego nie skorzystała.
Sąd uchylił interpretację. Stwierdził, że organ nie przyjął właściwej wykładni wszystkich istotnych w sprawie przepisów. Powinien zbadać relację między art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a i art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT. Organ słusznie określił, w jakich przypadkach podatnikowi przysługuje możliwość zaliczenia podatku naliczonego do kosztów, jednak pominął uregulowanie z art. 12 ust. 1 pkt 4f.