VAT od wydatków na emisję akcji

Przepisy zakazujące odliczenia podatku naliczonego od wydatków niestanowiących kosztów podatkowych w rozumieniu ustawy o CIT naruszają podstawowe normy prawa wspólnotowego, a w szczególności zasadę proporcjonalności oraz neutralności VAT

Aktualizacja: 13.09.2010 04:47 Publikacja: 13.09.2010 03:00

VAT od wydatków na emisję akcji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Red

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 19 sierpnia 2010 r. (I FSK 1287/09).[/b]

Spółka we wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych wskazała, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję akcji.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Uznał, że prawo do odliczenia jest uzależnione od możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Skoro przychód otrzymany przez spółkę na powiększenie kapitału zakładowego nie jest przychodem dla celów podatkowych (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]), to wydatki związane z powiększeniem nie są kosztami podatkowymi.

WSA w Warszawie uchylając tę interpretację, wskazał, że mając na uwadze podstawowe normy prawa wspólnotowego – w szczególności zasadę proporcjonalności oraz neutralności, należy uznać, że art. 88 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] jest sprzeczny z art. 17 ust. 6 VI dyrektywy i art. 168 dyrektywy 2006/112, zgodnie z którymi ten, kto prowadzi sprzedaż opodatkowaną VAT, jest uprawniony do odliczenia podatku związanego z wydatkami służącymi podwyższeniu kapitału.

Zasada ta znajduje swoje odzwierciedlenie w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wykładnia tego przepisu powinna uwzględniać orzecznictwo ETS, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do transakcji opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

NSA, odrzucając skargę kasacyjną ministra finansów, w całości poparł argumentację WSA.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Ewa Grzejszczyk, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):[/b]

Moim zdaniem wyrok NSA jest jak najbardziej uzasadniony. Niezgodność z dyrektywą unijną przepisu ustawy o VAT uzależniającego prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z danym wydatkiem od zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych znajduje całkowite uzasadnienie w jasnych w tym zakresie regulacjach dyrektywy i orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nie wymaga szczególnego komentarza.

Na uwagę zasługuje potwierdzenie, że wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego mogą zostać uznane za związane z działalnością opodatkowaną VAT. W tym kontekście warto przytoczyć [b]orzeczenie ETS z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 Kretztechnik[/b], w którym stwierdzono, że skoro emisja akcji miała na celu „podwyższenie kapitału z korzyścią dla ogólnie pojętej działalności gospodarczej emitenta”, to koszty poniesione w związku z tym podwyższeniem są częścią kosztów ogólnych, a w konsekwencji elementem cenotwórczym towarów.

Zdaniem ETS oznacza to, że wydatki na podwyższenie kapitału pozostają w istocie w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą. W konsekwencji, zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 i 2 ówcześnie obowiązującej VI dyrektywy, Kretztechnik przysługuje prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego związanego z przeprowadzoną emisją akcji (pod warunkiem że wszystkie czynności wykonywane przez tę spółkę w ramach jej działalności gospodarczej są opodatkowane). Analogiczne rozumowanie jest jak najbardziej właściwe na gruncie obowiązującej dyrektywy.

Należy podkreślić, że kwestia zaliczenia wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów podatkowych jest przedmiotem wielu sporów podatników z organami podatkowymi.

Moim zdaniem wydatki takie są związane nie tylko z otrzymaniem wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego (który oczywiście nie jest przychodem podatkowym), ale również z generowaniem przez spółkę przychodów podatkowych przy wykorzystaniu otrzymanych w postaci wkładu środków. W konsekwencji sporne wydatki jak najbardziej mogą być kosztami podatkowymi.

Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do absurdalnych wniosków, w szczególności oznaczałoby, że – analogicznie – odsetki od pożyczki (kredytu) zaciągniętej przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – jako bezsprzecznie związane z przysporzeniem niestanowiącym przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT (zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek/kredytów), w żadnej sytuacji nie mogłyby być kosztami uzyskania przychodów uwzględnianymi przy obliczaniu dochodu podatnika.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo