Potwierdził to 7 października 2010 r. [b]Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej[/b]. Wyrok zapadł w sprawie polskiej spółki Kronospan Mielec, ale ze względu na dokonaną przez sędziów wykładnię przepisów szóstej dyrektywy VAT będzie dotyczył wszystkich krajów UE (C-222/09). Trybunał rozstrzygnął, gdzie powinny być opodatkowane usługi inżynierów. Wyrok jest ważny, ponieważ podobne dylematy rodzi stosowanie obowiązujących przepisów wspólnotowych, czyli dyrektywy 112.
Polska spółka świadczyła na rzecz klienta z siedzibą na Cyprze usługi badań i analiz technicznych oraz wykonywała dla niego prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych. Miały one na celu zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy technologicznej ukierunkowanej na wyprodukowanie nowych materiałów, wyrobów i urządzeń, a także zastosowanie nowych procesów technologicznych w procesie produkcji.
[wyimek]To, że usługobiorca udostępnił wyniki badań, nie oznacza, że przeznaczone były dla wielu[/wyimek]
Trybunał uznał, że świadczenie usług polegających na wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie ochrony środowiska i techniki przez inżynierów mających przedsiębiorstwo w jednym z państw członkowskich na zlecenie i na rzecz usługobiorcy z siedzibą w innym państwie członkowskim powinno być kwalifikowane jako „usługi inżynierów” w rozumieniu szóstej dyrektywy VAT.
Według sędziów, usługi inżyniera charakteryzują się tym, iż [b]przy ich świadczeniu nie tylko stosuje się istniejącą wiedzę i istniejące metody do konkretnych problemów, lecz również nabywa nową wiedzę i opracowuje nowe metody[/b] w celu rozwiązania tych samych lub nowych problemów. W konsekwencji działalność badawczo-rozwojowa obejmuje usługi, które zasadniczo i zwykle mogą być świadczone przez inżynierów.