[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 4 listopada 2010 r. (I SA/Łd 938/10).[/b]
Sprawa dotyczyła określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2006 r. Spółka sprzedała gaz. Nabywca złożył oświadczenie, o którym mowa w § 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181565]rozporządzenia ministra finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego[/link], że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych.
W rzeczywistości gaz został przeznaczony na cele napędowe. Złożone przez nabywcę oświadczenie było nieprawdziwe.
Potwierdziło to prowadzone wobec niego przez organy ścigania postępowanie. W związku z tym spółka nie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Organy celne stwierdziły, że w oświadczeniu wystąpił brak materialny. Zgodnie z orzecznictwem brak formalny polega na niezłożeniu oświadczenia, a brak materialny na tym że treść oświadczenia nie jest zgodna z rzeczywistością. Uznano, że jej kontrahent nie był rzeczywistym nabywcą paliwa, tylko tzw. słupem.
W skardze do WSA spółka podkreślała, że chroni ją zasada domniemania niewinności. Utrzymywała, że zwolnienie powinno jej przysługiwać, bo oświadczenie zostało złożone, a nie zależało od niej, jak w rzeczywistości gaz został wykorzystany. Podkreślała, że dołożyła należytej staranności w celu zbadania, czy kupujący spełniał warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia.