Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 31 marca 2011 (I SA/Ke 172/11). To kolejne korzystne dla podatników orzeczenie wyjaśniające, w którym okresie rozliczeniowym powinna zostać rozliczona faktura korygująca zwiększająca wartość obrotu, a co za tym idzie i VAT należnego.
Wątpliwości z tym związane wynikają z braku przepisu, który regulowałby zasady korekty będącej następstwem podwyższenia kwoty obrotu i podatku należnego.
Art. 29 ust. 4a ustawy o VAT mówi tylko o sytuacji, gdy podstawa opodatkowania uległa zmniejszeniu, wówczas podatnik może uwzględnić korektę dopiero za okres rozliczeniowy, w którym uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi.
Można by przypuszczać, że analogicznie organy podatkowe każą postępować w razie korekty in plus. Tymczasem zawsze nakazują korygować obrót wstecz, za okres, w którym ujęta była faktura pierwotna. Kolejne sądy obalają ten pogląd.
„Termin rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zwiększających kwotę podatku VAT należnego uzależniony jest od okoliczności powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotnych” – stwierdził WSA w Kielcach.