Nowatorskie rozwiązania w opiece zdrowotnej nie mogą być wprowadzane z naruszeniem prawa.
Takie właśnie obejście prawa stanowi usunięcie ze statutu szpitala stanowisk konkursowych przewidzianych w ustawie i wprowadzenie innych, dla których konkurs nie jest wymagany – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 10 maja 2011 r, sygnatura akt: II OSK 226/11).
Wyrok NSA został wydany na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Art. 44a ust. 1 tej ustawy wylicza m.in. kierownicze stanowiska pielęgniarek: naczelnej, przełożonej i oddziałowej. W samodzielnych publicznych ZOZ muszą one być obsadzane w drodze konkursów, w których uczestniczą m.in. przedstawiciele samorządu zawodowego. Tymczasem statut Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, zatwierdzony przez Radę Powiatu w Żywcu, zamiast stanowisk pielęgniarek przełożonej i oddziałowej tworzył stanowisko pielęgniarki koordynującej, powoływanej przez dyrektora ZOZ.
Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej zaskarżyła ten paragraf statutu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Utworzenie zamiast stanowisk pielęgniarek przełożonej i oddziałowej stanowiska pielęgniarki koordynującej, niewymagającego przeprowadzenia konkursu, umożliwi jego dowolną obsadę, bez względu na posiadane kwalifikacje, oraz wykluczy z tego samorząd zawodowy – argumentowała Izba.
Gdy sąd w Gliwicach stwierdził, że zakwestionowany paragraf statutu został wydany z naruszeniem prawa, Rada Powiatu w Żywcu zaskarżyła ten wyrok do NSA.Ten jednak też podkreślił, że dopóki jeszcze obowiązuje określony model organizacyjny publicznej opieki zdrowotnej, wprowadzanie innych regulacji, nieprzewidzianych w ustawie o ZOZ, jest obejściem prawa.