Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT zwrot pracownikom pieniędzy z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy przewyższający kwoty określone w rozporządzeniu nie pomniejsza przychodu.
Spółka zwróciła się do Izby Skarbowej w Poznaniu o wydanie interpretacji podatkowej rozstrzygającej, jakie wydatki związane z używaniem samochodu są limitowane kilometrówką, a które mogą być kosztem uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, jako związane z przychodami.
Izba uznała, że opłaty za przejazd autostradami oraz postój na płatnych parkingach również są związane z używaniem samochodu pracownika.
Na interpretację spółka złożyła skargę do sądu, argumentując, że ograniczenie związane z kilometrówką ma zastosowanie jedynie do kosztów wynikających z eksploatacji samochodu, czyli zużyciem paliwa, amortyzacją, wymianą oleju, żarówek itp. Zdaniem spółki tylko takie koszty są bezpośrednio związane z przejechaną trasą, a więc tylko one powinny być limitowane.
... obejmuje wszystko
Sąd przyznał rację fiskusowi, uznając, że koszty używania auta osobowego to wszelkie wydatki niezbędne do wykorzystania tego samochodu na potrzeby podatnika – podmiotu gospodarczego, takie jak: zakup paliwa, ogumienia i innych materiałów eksploatacyjnych, ubezpieczenia OC i AC, koszty drobnych napraw i części zamiennych, przeglądów technicznych, opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą, pod warunkiem ich zgodnego z przepisami udokumentowania.
Z takim stanowiskiem nie zgadza się Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP: