Pomyłka ustawodawcy nie może szkodzić

Podatnik nie będzie ponosił negatywnych skutków błędnej implementacji przepisów

Aktualizacja: 09.06.2011 04:53 Publikacja: 09.06.2011 01:26

Pomyłka ustawodawcy nie może szkodzić

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Tak uznał 8 czerwca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 748/10) w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT aportu.

Uchylając zaskarżony wyrok, sąd kasacyjny potwierdził, że polskie przepisy zwalniające z opodatkowania czynność wniesienia aportu były niezgodne z prawem unijnym.

NSA nie miał wątpliwości, że ustawodawca popełnił błąd, wprowadzając zwolnienie w tym zakresie. – Jeśli ustawodawca krajowy błędnie implementował przepisy dyrektywy unijnej, to nie może to rodzić negatywnych konsekwencji dla podatników – podkreśliła sędzia NSA Maria Dożynkiewicz. Jednocześnie w ocenie sądu podatnik nie może sam dokonywać wyboru, czy zastosować się do niezgodnych z prawem UE przepisów krajowych zwalniających aport z VAT, czy go opodatkować zgodnie z dyrektywą UE.

Spór w sprawie dotyczył rozliczenia VAT za poszczególne miesiące od grudnia 2006 r. do października 2008 r. Chodziło o wniesione do spółki aportem prawo użytkowania wieczystego. Fiskus wskazał, że zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.) wniesienie aportu było zwolnione z VAT. W związku z tym spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podatniczka nie zgodziła się tym rozstrzygnięciem. Podkreślała, że czynność wniesienia aportu do spółki prawa handlowego nie jest czynnością zwolnioną, bo  rozporządzenie jest sprzeczne z prawem wspólnotowym. W konsekwencji fiskus powinien odmówić zastosowania normy prawa krajowego niezgodnej z prawem wspólnotowym. W związku z tym spółka prawidłowo nie dokonywała korekty podatku.

Sąd pierwszej instancji potwierdził stanowisko podatniczki, że zwolnienie z VAT czynności wniesienia aportu do spółki było sprzeczne z prawem wspólnotowym. Jednakże zgodził się też z fiskusem, że podatnik powinien w pierwszej kolejności opodatkować transakcję, co do której przepisy wspólnotowe nie przewidują zwolnienia, i to dopiero daje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z daną transakcją. Spółka, wystawiając fakturę, zastosowała zwolnienie i miała obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

W tej części uzasadnienia sąd kasacyjny zauważył jednak brak konsekwencji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Obecnie przepisy nie naruszają już prawa UE.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj też:

Zobacz serwisy:

VAT

Tak uznał 8 czerwca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 748/10) w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT aportu.

Uchylając zaskarżony wyrok, sąd kasacyjny potwierdził, że polskie przepisy zwalniające z opodatkowania czynność wniesienia aportu były niezgodne z prawem unijnym.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr