Wydane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie orzeczenie (sygnatura akt: VI ACa 381/10) dotyczy decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stwierdzała ona, że Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz samorząd województwa podkarpackiego utworzyły spółkę Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka bez zgody prezesa UOKiK.
Przedsiębiorcy zgłosili bowiem fakt powołania spółki prezesowi urzędu już po dokonaniu transakcji. Tymczasem – zgodnie z prawem – zgłoszeniu podlega zamiar, czyli to, co ma dopiero nastąpić.
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów przedsiębiorcy planujący np. fuzję lub przejęcie zobowiązani są zgłosić taki zamiar prezesowi UOKiK. Transakcja taka podlega zgłoszeniu, jeżeli biorą w niej udział podmioty, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.
Prezes UOKiK decyzją z 2009 r. nałożył karę finansową. W jej uzasadnieniu czytamy, że zgłoszenie koncentracji wpłynęło do UOKiK 23 lutego 2009 r., a spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka została utworzona i wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w grudniu 2007 r.
Powyższe dane wskazują, że strony umowy dokonały koncentracji poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy w trybie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów bez uprzedniej notyfikacji tego zamiaru prezesowi UOKiK. Ponieważ z przepisów ustawy o samorządzie województwa wynika, że jednostka taka może być uznana za przedsiębiorcę, prezes UOKiK nałożył karę finansową zarówno na Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, jak i na podkarpacki samorząd.