Tak orzekł dzisiaj (15 listopada 2011 r.) Trybunał Konstytucyjny, odpowiadając na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (sygn. P 29/10)
.
Według Trybunału niezgodny z Konstytucją RP jest zarówno art. 93 ust. 1 ustawy - Prawo celne, stanowiący upoważnienie dla ministra finansów do wydania rozporządzenia w sprawie stawek opłat pobieranych przez organy celne, jak i sam 2 ust. 1 tego rozporządzenia. To w nim minister finansów zdecydował, że za przechowanie towarów niewspólnotowych w depozycie ma być pobierana opłata w wysokości 5 proc. wartości celnej przechowywanych towarów (nie mniej jednak niż 3 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku).
Właśnie sposób ustalenia tej minimalnej opłaty narusza, zdaniem WSA w Olsztynie, art. 92 ust. 1 i art. 2 konstytucji. Bo, jak podkreślał w trakcie rozprawy przed Trybunałem sędzia Ryszard Maliszewski z olsztyńskiego WSA, opłata za przechowywanie towarów w magazynie depozytowym jest oderwana od wartości celnej. Osoby, których towary o niewielkiej wartości są przechowywane w depozycie przymusowym (do czasu, aż sąd orzeknie o ich przepadku), ponoszą relatywnie wyższą opłatę niż te, których towary mają większą wartość.
Stawka wynagrodzenia nie ma związku z czynnością przechowywania