Tak postanowił w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Rozstrzygając sprawę międzynarodowej firmy świadczącej usługi transportowe, sąd powziął poważne wątpliwości co do zgodności polskich przepisów o VAT z prawem unijnym.
We wniosku o interpretację podatniczka pytała, czy na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT ma prawo rozpoznać obrót w okresie rozliczeniowym wystawienia faktury, mimo że nie otrzymała zapłaty ani też nie upłynął 30. dzień od wykonania usługi? Spór, który powstał w tej sprawie, nie został jednak w środę rozstrzygnięty. Wcześniej zajmie się nim Trybunał Sprawiedliwości UE.
Trybunał Sprawiedliwości dokonuje wykładni unijnego prawa
Przede wszystkim Trybunał odpowie, czy art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT nie narusza unormowań wynikających z art. 66 lit a i b dyrektywy 112. Polski przepis stanowi, że moment powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych i spedycyjnych następuje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od wykonania tych usług.
Dotyczy to także sytuacji, w której zostaje wystawiona i doręczona nabywcy faktura najpóźniej w ciągu siedmiu dni od wykonania usługi, przewidująca późniejszy termin płatności, a nabywca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego za okres, w którym otrzymał fakturę, niezależnie od faktu zapłaty za usługę. W uzasadnieniu postanowienia NSA zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie. W wielu orzeczeniach sądy kasacyjne stwierdzały błędną implementację przepisów dotyczących usług transportowych i nie występowały do Trybunału.