Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.02.2018 11:30 Publikacja: 11.02.2018 11:30
Jerzy Kowalski
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala
Na pewno nie chodzi o słodycze, ciasteczka, czy pieluszki dla niemowląt. Rzecz dotyczy tego co ustawowo przeznaczone jest tylko dla osób dorosłych, czyli napojów wysokoprocentowych. To szczególny przedmiot obrotu towarowego. Aby wypełnić kanały sprzedażowe nie wystarczy mieć produkt. To za mało. Potrzebne jest jeszcze specjalne zezwolenie na handel alkoholem wydane przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Konieczne jest jeszcze wniesienie odpowiedniej opłaty, której wysokość zależy, m.in. od rodzaju dystrybuowanego trunku. Wydawałoby się, że to koniec administracyjnych utrapień. Jednak, nie. I tu właśnie zaczyna się sprawa konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy sprzedaży atrakcyjnych płynów. Jest ponad 150 tysięcy przedsiębiorców handlujących trunkami. Każdy z nich musi uważać na każdym kroku. Możliwość utraty - ciężko zdobytego w walce z konkurencją zezwolenia na sprzedaż alkoholu, a tym samym solidnych i stabilnych dochodów – jest naprawdę duża. Można stracić wszystko z powodu niedbalstwa i braku profesjonalnego zaangażowania. Wystarczy sprzedać butelkę wódki osobie zbyt młodej, która jeszcze nie ukończyła 18 lat albo poruszającej się chwiejnym krokiem., czy woniejącej tanim winem. I już po wszystkim, nie będzie zysków z obrotu towarami wysokoprocentowymi.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas